Ruszył projekt budowy ścieżki rowerowej przez Kurpie
Ruszył projekt budowy ścieżki rowerowej przez Kurpie
- Ścieżka rowerowa z Nowogrodu do granicy województwa podlaskiego z mazowieckim to, po pierwsze, inwestycja w bezpieczeństwo. Wielu rowerzystów korzysta z drogi nr 645, a to ruchliwy szlak z ciężkimi pojazdami czy maszynami rolniczymi prowadzący z Łomży w kierunku m. in. Myszyńca i Olsztyna. Cykliści unikną kolizyjnych sytuacji. Będzie to także atrakcja turystyczna wśród niezwykłych krajobrazów Puszczy Kurpiowskiej - uzasadniał potrzebę inwestycji wicemarszałek Marek Olbryś.
Jego zdaniem, szlak będzie miał także znaczenie kulturowe. Dodał, że Nowogród to także Skansen Kurpiowski, który od kilku miesięcy jest instytucją Województwa Podlaskiego.
- Potrzebna jest nam każda forma wzbogacania propozycji tej placówki oraz zbliżania do siebie kurpiowskich społeczności w województwie podlaskim i mazowieckim, również za sprawą wypraw rowerowych. Będzie to poza tym przedłużenie istniejącego już szlaku Łomża - Nowogród. Moje kolejne marzenie to doprowadzenie ścieżki w samo serce Kurpiowszczyzny, na przykład do Myszyńca czy Kadzidła. Będę rozmawiał o tym z samorządowcami Województwa Mazowieckiego. Ta unijna perspektywa finansowa sprzyjać będzie przedsięwzięciom związanym z turystyką, kulturą – wyjaśnił wicemarszałek Marek Olbryś.
Projekt doceniają środowiska kurpiowskie, lokalni samorządowcy, a także grupy rowerzystów przemierzające ten region.
- Wypada się tylko cieszyć. Adam Chętnik bardzo popierał wychowanie młodzieży przez sport. Takie przedsięwzięcie jest bardzo potrzebne i mam nadzieję na szybkie porozumienie marszałków w sprawie szlaku łączącego Kurpiów z Mazowsza z Kurpiami z Podlasia - mówił Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów.
Samorządowcy uznają budowę ścieżki za ważny impuls rozwojowy.
- Brakuje nam ciągle infrastruktury do aktywnego spędzania czasu. Młodzież jest zainteresowana, ale szuka bezpieczeństwa. Dziękuję, że udało się znaleźć fundusze na ten projekt - mówił Grzegorz Palka, burmistrz Nowogrodu.
Podczas ceremonii w Skansenie doszło do oficjalnej wymiany podpisanych kilka dni wcześniej dokumentów umowy na wykonanie dokumentacji projektowej ścieżki przez Mariusza Nahajewskiego, dyrektora Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz przedstawicieli białostockiej firmy Biuro Projektów Arteria.
- To prawie 19 kilometrów i ponad 2,4 mln zł. Wykonawca ma na to 11 miesięcy. Staramy się odpowiadać na potrzeby mieszkańców i samorządów, a przy tym realizować unijne priorytety wspierania turystyki i szlaków pieszo - rowerowych na terenach cennych. Zapraszam mieszkańców do udziału w konsultacjach - powiedział dyrektor Mariusz Nahajewski.
W uroczystości wzięli także udział m. in. Zbigniew Piotrowski, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu UMWP i Bogusław Bazydło, wicedyrektor łomżyńskiego WORD-u.
tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Cezary Rutkowski