Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Samorząd województwa uczcił rocznicę zakończenia II wojny światowej

8 maja 2023

Marszałek Artur Kosicki idzie za wieńcami w towarzystwie służb mundurowych

Marszałek Artur Kosicki obchodzi 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej/fot.: P. Krukowski/UMWP

78 lat temu zakończył się jeden z najkrwawszych i najokrutniejszych konfliktów w dziejach ludzkości. W poniedziałek, 8 maja marszałek Artur Kosicki upamiętnił rocznicę pokonania III Rzeszy Niemieckiej przez koalicję antyhitlerowską, składając kwiaty przed Pomnikiem Żołnierzy Polskich na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku.

– Dziś upamiętniamy Polaków walczących i ginących na wielu frontach drugiej wojny światowej. Ten konflikt pochłonął kilkadziesiąt milionów istnień ludzkich, a dramat tamtych dni zapisał się trwale w ludzkiej pamięci – mówił marszałek Kosicki. – Długo żyliśmy nadzieją, że Europa już nie będzie świadkiem takiego konfliktu. Niestety, stało się inaczej. Tym bardziej jesteśmy w obowiązku mówić – o naszej historii, ale też o trwającej na Ukrainie wojnie. Z nadzieją, że i ona wkrótce stanie się jedynie tragicznym wspomnieniem.  

Trwającą 6 lat wojnę zakończyło podpisanie 8 maja 1945 r. w Berlinie bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej. Początkiem tej batalii była inwazja wojsk niemieckich na Polskę 1 września 1939 r. Wojna była prowadzona na terytorium 40 krajów. W siłach zbrojnych państw alianckich uczestniczyło blisko 110 mln żołnierzy, nie licząc osób przynależących do ruchów oporu.

Niestety II wojna światowa przyniosła olbrzymie straty w ludziach. Były one olbrzymie w porównaniu do I wojny światowej. Według źródeł historycznych liczyły one ponad 50 mln poległych, zamordowanych, zmarłych. Polska straciła ponad 6 mln obywateli, w tym 644 tys. wskutek bezpośrednich działań wojennych.

Dla Polski zakończenie wojny było początkiem walki z nowym, sowieckim okupantem. Polskie terytorium w nowych granicach znalazło się pod kontrolą ZSRR. Rozpoczął się okres aresztowań, przesłuchań, tortur i mordów na żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego. Na odzyskaną wolność trzeba było czekać kolejnych ponad 40 lat.

Hołd żołnierzom, którzy oddali swoje życie w walce o zwycięstwo nad niemieckim okupantem, oddał również wojewoda Bohdan Paszkowski w obecności przedstawicieli służb mundurowych.

Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

8 maja 2023

Powrót na początek strony