Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Samorząd województwa upamiętnił rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego

12 maja 2023

Obchody 88. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego/fot.: P. Januszewicz/UMWP

88 lat temu odszedł jeden z ojców polskiej niepodległości, mąż stanu, polityk, geopolityczny wizjoner oraz pierwszy w historii Marszałek Polski i dwukrotny premier RP. W piątek, 12 maja pamięć Józefa Piłsudskiego uczcił Marek Malinowski, członek zarządu województwa, składając wieniec przed jego pomnikiem przy Rynku Kościuszki w Białymstoku.

– Marszałek Józef Piłsudski to człowiek, któremu my Polacy po 123 latach zaborów zawdzięczamy swoją wolność. Jego postać przypomina nam, że dbałość o sprawy własnego państwa powinna być dla nas priorytetem, szczególnie, gdy żyjemy w tak trudnych czasach, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Niepodległość Polski, bezpieczeństwo kraju i obywateli – na te kwestię zwracał uwagę marszałek  – podkreślił Marek Malinowski.

Józef Piłsudski jest jedną z najwybitniejszych postaci w historii Polski. W listopadzie 1918 r. z woli narodu został Naczelnikiem Państwa i rozpoczął proces budowy państwowości polskiej oraz Wojska Polskiego, dzięki czemu w późniejszych latach mógł cieszyć się olbrzymim autorytetem i kształtować losy II Rzeczpospolitej. Po przeprowadzonym zamachu stanu, znanym w pamięci Polaków jako przewrót majowy, był nieformalnym przywódcą państwa polskiego i stał na czele Wojska Polskiego. Wcześniej, zanim powstała niepodległa Polska, był działaczem niepodległościowym walczącym w konspiracji z rosyjskim zaborcą, zesłańcem na Syberię, a gdy wybuchła I wojna światowa stał się legendarnym Komendantem stojąc na czele I Brygady Legionów Polskich walczącym na froncie.

Marszałek Piłsudski jako głowa państwa odwiedził Białystok 21 sierpnia 1921 roku. Tego dnia na ręce zacnego gościa uroczyście złożono akt honorowego obywatelstwa. Naczelnik stał się pierwszym, honorowym obywatelem miasta.

Zmarł 12 maja 1935 roku. Został pochowany na Wawelu, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Serce marszałka złożono na wileńskim cmentarzu na Rossie, w grobie jego matki.

Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Piotr Januszewicz

Publikujący: Cezary Krystian Rutkowski

12 maja 2023

Powrót na początek strony