Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Sieciowanie rad seniorów w praktyce tematem forum w Supraślu

4 września 2024

IV Podlaski Kongres Rad Seniorów / Paweł Krukowski

Przedstawiciele 16 organizacji senioralnych spotkali się na IV Podlaskim Kongresie Rad Seniorów, aby omówić wyzwania i przyszłość polityki senioralnej w regionie. W środę (4.09), drugiego dnia kongresu z jego uczestnikami spotkał się m.in. Bogdan Dyjuk, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

IV Podlaski Kongres Rad Seniorów odbywa się w dniach 3-5 września w Supraślu. Zgromadzili się tu przedstawiciele 16 rad seniorów działających na terenie województwa podlaskiego oraz inicjatorzy, którzy planują powołanie rad w swoich gminach. Rady seniorów pełnią rolę konsultacyjną i doradczą, mogą także zgłaszać inicjatywy do realizacji przez gminę. Ich członkowie są pełni pasji i zapału do działania, dbając przy tym o siebie nawzajem.

Podlaskie stawia na seniorów

– W tego rodzaju przedsięwzięciach kluczowe jest, aby samorządy i instytucje potrafiły czerpać z doświadczeń i sugestii rad seniorów. Ich efektywność polega na aktywizacji osób, które zakończyły już pracę zawodową, ale nadal mają energię, pomysły i chęć angażowania się w życie społeczne. Rady seniorów dają im taką możliwość. Naszym zadaniem, jako osób odpowiedzialnych za rozwój lokalny i regionalny, jest umiejętne wsłuchiwanie się w ich głos oraz korzystanie z ich rad – zauważa Bogdan Dyjuk.

Podkreślił, że pierwsza podlaska rada seniorów została utworzona w 2017 roku. Dziś istnieje 16 takich organizacji, co stanowi niespełna 10 proc. wszystkich gmin w województwie.

– Jednym z naszych kluczowych zadań jest inicjowanie powstawania rad w miejscowościach, które ich jeszcze nie mają – dodał Bogdan Dyjuk. – W małych społecznościach lokalnych aktywność już istnieje, mamy Ochotnicze Straże Pożarne, Koła Gospodyń Wiejskich. Może warto zainspirować się dotychczasowymi dokonaniami i rozpocząć tworzenie rad seniorów w nowych gminach, nawet jeśli władze lokalne wykazują pewną ostrożność. Kluczowe jest, aby działania te były efektywne i miały realny wpływ na społeczność.

Kongres okazją do wymiany doświadczeń

Rady seniorów w województwie podlaskim działają m.in. w Puńsku, Czarnej Białostockiej, Sokółce, Bielsku Podlaskim, Choroszczy, Supraślu, Wasilkowie, Łapach, Kuleszach Kościelnych, Dąbrowie Białostockiej, Augustowie, Sejnach, Suwałkach, Łomży, Dobrzyniewie Dużym i Białymstoku. Dla członków organizacji Podlaski Kongres Rad Seniorów to miejsce i czas na zdobywanie nowej wiedzy, wymianę doświadczeń oraz spotkania z ekspertami i przedstawicielami samorządów i urzędów tworzących, oraz realizujących polityki senioralne na szczeblu lokalnym, wojewódzkim i krajowym.

– Nasza praca z radami seniorów polega na wymianie doświadczeń, organizowaniu spotkań i wizyt studyjnych. Kongres jest dla nas wszystkich okazją do nauki, wymiany wiedzy i rozmów z decydentami, czyli przedstawicielami rządu i samorządu – powiedziała Bożena Bednarek, jedna z organizatorek kongresu z Ośrodka Wspierania Podlaskich Rad Seniorów oraz Stowarzyszenia Szukamy Polski.

Dbajmy o seniorów!

Kongres stał się także okazją do dyskusji na temat potrzeby wzmocnienia dialogu międzypokoleniowego. Maciej Żywno, Wicemarszałek Senatu RP, zwrócił uwagę na konieczność budowania więzi między pokoleniami, które będą miały wpływ na przyszłość seniorów w Polsce.

– Społeczeństwo polskie się starzeje. Musimy przekonywać młodsze pokolenie, że starsze wymaga odpowiedniej opieki i wsparcia. To jest warunek konieczny, abyśmy jako społeczeństwo potrafili zadbać o naszych seniorów – podkreślił Maciej Żywno.

Konieczne wzmocnienie pozycji rad

W trakcie kongresu omówiono również kwestie związane z nowelizacją ustawy o osobach starszych, która ma wzmocnić pozycję rad seniorów w lokalnych społecznościach. Maciej Kmita, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Senioralnej, podkreślił, że nowelizacja będzie kluczowym narzędziem do wzmocnienia działalności rad seniorów i polityki senioralnej na poziomie lokalnym.

– Najwyższy czas, aby samorządy przyjmowały strategie na rzecz polityki senioralnej, które będą monitorowane i wdrażane z udziałem rad seniorów – mówił Maciej Kmita.

Podczas wydarzenia przedstawiono również sukcesy poszczególnych rad seniorów, podkreślając rolę Ośrodka Wspierania Podlaskich Rad Seniorów, który od pięciu lat wspiera rozwój rad na terenie województwa. W trakcie kongresu odbyły się debaty i warsztaty rozwijające integrację rad seniorów w regionie.

W spotkaniu wzięły udział m.in. posłanki RP Alicja Łepkowska-Gołaś i Barbara Okuła, wicewojewoda podlaski Paweł Krutul, wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki oraz Anna Dobrowolska-Cylwik – zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie marszałkowskim.

Wydarzenie jest organizowane w ramach zadania „Podlaskie rady pod parasolem. Wspieranie istniejących i nowopowstających rad seniorów”, dofinansowany ze rządowego programu na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” edycja 2024.

Anna Tyszkiewicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Anna Kopeć-Tyszkiewicz

4 września 2024

Powrót na początek strony