Skok cywilizacyjny, czyli podsumowanie kadencji samorządu w Jedwabnem
Skok cywilizacyjny, czyli podsumowanie kadencji samorządu w Jedwabnem / Maciej Gryguc
– Przysłowie głosi, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, ja chciałbym je rozszerzyć: prawdziwych przyjaciół poznaje się też w działaniu. Przekonałem się przez te lata, że mogę liczyć na burmistrza Adama Niebrzydowskiego, a on też wie, że może liczyć na mnie – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś. – Ludzie nie po to wybrali nas, żebyśmy jakoś przetrwali kolejnych pięć lat, tylko żebyśmy nie marnowali czasu i rozwiązywali problemy. To czasami nie jest takie proste, ale burmistrz okazał się właściwym człowiekiem na odpowiednim stanowisku – podkreślił.
Jako przykład dobrej współpracy podał sprawę drogi Jedwabne-Wizna. Przed poprzednimi wyborami na spotkaniu w miejscowości Kotowo Plac Marek Olbryś i Adam Niebrzydowski obiecali, że zdegradowana trasa zmieni się w nową. Jest już gotowa, bo samorządy województwa, powiatu łomżyńskiego i obu gmin potrafiły się porozumieć.
Burmistrz Adam Niebrzydowski swojego podsumowania przedstawianego radnym i gościom sesji nie ograniczył do ostatniego roku, ale zaprezentował też dane dotyczące kadencji.
– To dla nas nie tylko rozwój, ale skok cywilizacyjny. Gdy się kadencja zaczynała, nieśmiało mówiłem o modernizacji 8 – 9 odcinków dróg. Zrobiliśmy 34 takie inwestycje. Mieliśmy jeden z najgorszych w województwie wskaźników dostępu do bieżącej wody. Z 17 miejscowości, które nie miały wodociągu, 15 już teraz ma, a jedna zostanie podłączone jeszcze w tym roku. W następnym postaramy się zapewnić wodę w tej ostatniej – mówił burmistrz Adam Niebrzydowski.
Swoje sprawozdanie obficie ilustrował liczbami. To m.in. inwestycje za blisko 92 miliony złotych (od 2019 roku), w tym 76 milionów pozyskanych ze źródeł zewnętrznych. Powstało lub zostało zmodernizowane 33 kilometry dróg (19 odcinków), przybyło 38 kilometrów wodociągów. Budowane jest zaplecze sportowe zespołu szkół. Udało się wymienić oświetlenie uliczne na oszczędne i zrealizować wiele inicjatyw społecznych dotyczących np. świetlic wiejskich, transportu osób niepełnosprawnych, murali.
– Nie byłoby tych inwestycji i sukcesów, gdyby nie wsparcie naszych przyjaciół. Na ręce posła Kazimierza Gwiazdowskiego kieruję podziękowania dla rządu i większości parlamentarnej za programy adresowane do samorządów. Korzystaliśmy wiele z Funduszu Dróg Samorządowych, Funduszu Inwestycji Lokalnych, Polskiego Ładu i innych. Panu wicemarszałkowi Markowi Olbrysiowi dziękuje za stałe wsparcie przy wielu przedsięwzięciach z zakresu infrastruktury, ale też projektów społecznych. Wdzięczny jestem także bardzo naszym reprezentantom w samorządzie powiatu łomżyńskiego, gdzie dbali o nasze sprawy. Radnym Jedwabnego dziękuję za odwagę w podejmowaniu decyzji, a nawet spory, które prowadziły do dobrych rozwiązań, a pracownikom urzędu za przygotowywanie wszystkich przedsięwzięć. Mając takich przyjaciół, z optymizmem patrzę w przyszłość – mówił burmistrz Adam Niebrzydowski.
Jak podkreślał, samorząd mógł sobie pozwolić na liczne inicjatywy, bo dofinansowania zewnętrzne niektórych programach sięgały nawet 95 – 98 procent.
Kazimierz Gwiazdowski poinformował, że wkrótce zostaną ogłoszone kolejne rządowe inicjatywy. M.in. do samorządów mają trafić dofinansowania tzw. wydatków bieżących (w Jedwabnem może to być ok. 1,7 miliona złotych). Znacznie tez wzrasta pula województwa podlaskiego na drogi – z 220 na 350 milionów na przyszły rok. Będzie też kolejny nabór do Polskiego Ładu i program ratowania zabytków.
Burmistrz Adam Niebrzydowski otrzymał od radnych Jedwabnego wotum zaufania i absolutorium bez głosów sprzeciwu. Na zakończenie sesji dodatkowo spotkała go miła niespodzianka. Mieszkańcy Ireneusz Chrostowski i Bogdan Iwanowski wręczyli mu statuetkę z podziękowaniami za wyjątkowy wkład w rozwój gminy, ale także inicjatywy służące „odkrywaniu tożsamości” Jedwabnego.
tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Anna Augustynowicz