Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Stawiski uczciły bohaterów Niepodległości

6 listopada 2023

Wolność, niepodległość, niezależność to najcenniejsze dary, jakie wywalczyli Polacy po 123 latach zaborów - podkreślali uczestnicy uroczystości, jakie z udziałem wicemarszałka Marka Olbrysia odbyły się w niedzielę 5 listopada w Stawiskach z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

- Dziękuję w imieniu zarządu i całego samorządu województwa za postawę  mieszkańców Stawisk, którzy z wielkim zaangażowaniem przyczyniają się do godnego upamiętniania naszych rocznic. Jak zwykle oprawa dzisiejszych uroczystości budzi podziw i wzruszenie, pozwala też odkrywać nowe oblicza patriotyzmu - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Niepodległościowe obchody rozpoczęła msza w parafialnym kościele w Stawiskach. Proboszcz Wojciech Turowski w homilii oddał specjalny hołd wojsku.  

- Cieszymy się dzisiaj obecnością żołnierzy, którzy stale czuwają na granicach naszej wolności i bezpieczeństwa kraju. Czujemy się przy was bezpieczniej, ale musimy liczyć w sprawach bezpieczeństwa przede wszystkim na siebie, abyśmy kolejny raz nie zostali oszukani. Potrzebujemy narodowego wojska. Cieszę się, że wśród młodych wróciła estyma do służby wojskowej - mówił  proboszcz Wojciech Turowski.

 

Uczestnicy uroczystości zgromadzili się po mszy przy Pomniku Niepodległości Ojczyzny. Burmistrz Stawisk Agnieszka Rutkowska wyjaśniła, że tradycyjnie wcześniejsza data obchodów Święta Niepodległości w mieście wybierana jest, aby możliwe było zapewnienie godnej, wojskowej oprawy, co byłoby bardzo trudne w okresie kulminacji uroczystości 11 listopada.

- Ten dzień jest wypełniony dumą, radością a także refleksją. Jest hołdem oddanym tym, którzy walczyli, cierpieli i oddawali życie za naszą wolność. Tym, którzy zaprzeczyli, twierdzeniom pokutującym wówczas w wielu krajach Europy, że Polska jest zbyt mała i słaba na samodzielne istnienie. Dumni jesteśmy z wielkich bohaterów historii, z tradycji i dziedzictwa. Pamięć o nich należy do naszych największych obowiązków - podkreślała burmistrz Agnieszka Rutkowska.

Swoimi rocznicowymi przemyśleniami z uczestnikami uroczystości podzieli się także poseł Kazimierz Gwiazdowski, senator Marek Adam Komorowski oraz wicestarosta kolneński Karol Pieloszczyk.

Wojskową oprawę, o której mówili proboszcz i i burmistrz Stawisk zapewnili Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych „Orzysz” z Bemowa Piskiego oraz wojskowa orkiestra z Giżycka. Był m.in. apel pamięci i salwa honorowa. Kotyliony dla uczestników przygotowała społeczność szkoły w Stawiskach.  

tekst i fot.: Maciej Gryguc

Opublikował: Małgorzata Sawicka

6 listopada 2023

Powrót na początek strony