Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Święto parafialne w Wierzchlesiu

8 maja 2023

Duchowny trzyma kwiaty przed Wiesławą Burnos, wokół uczestnicy wydarzenia

Święto parafialne w Wierzchlesiu / UMWP

W sobotę (06.05) w Wierzchlesiu odbył się odpust parafialny ku czci św. Jerzego. Uroczystościom przewodniczył abp Jakub, ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej. Uczestniczyła w nich również Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, która podziękowała za zaproszenie i dar wspólnej modlitwy.

Historia wspólnoty wierzchleskiej rozpoczęła się 155 lat temu, kiedy poświęcono tam pierwszą cerkiew. Od 1992 r. parafia jest samodzielna i przynależą do niej również wsie Łaźnisko i Suchy Hrud. Drewnianą cerkiew św. Jerzego, służącą obecnie parafii, zbudowano w 1942 r. W ramach obchodów odbyła się świąteczna procesja, odczytano modlitwy oraz oświęcono cerkiew.

Święty Jerzy był jednym z Czternastu Świętych Wspomożycieli, jako Jerzy zwycięzca uznany za wielkiego męczennika przez kościół prawosławny. Jest również patronem wędrowców, górników, żołnierzy, kowali, bednarzy, artystów, więźniów oraz skautów i harcerzy. Rolnicy także uważają świętego za patrona. Chroni on też przed najgorszymi przypadłościami zdrowotnymi.

Na wspólnej modlitwie zgromadziło się wielu parafian oraz zaproszonych gości, przedstawicieli instytucji i władz samorządowych.

Monika Pańko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: UMWP

Opublikował: Małgorzata Januszkiewicz

8 maja 2023

Powrót na początek strony