Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Trwa VII Forum Biznesowe Pogranicza „Wyzwania technologiczne dla biznesu i samorządu”

17 listopada 2023

Przemawia członek zarządu

Trwa VII Forum Biznesowe Pogranicza / UMWP

To najważniejsza impreza gospodarcza północno-wschodniej Polski. W jej otwarciu, w czwartek, 16 listopada w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach uczestniczyła Wiesława Burnos, członek zarządu województwa. Współorganizatorem wydarzenia jest Województwo Podlaskie.

Forum Biznesowe Pogranicza to dwa dni skondensowanej wiedzy na temat wyzwań technologicznych, rozwoju biznesu i współpracy z samorządem.

– To wyjątkowa okazja do poszerzenia wiedzy, wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów. Nowe technologie mają niesamowity wpływ na gospodarkę, dlatego też warto poszerzać swoją wiedzę na ten temat oraz wykorzystać ją w praktyce – mówiła Wiesława Burnos.

Eksperci podczas forum mówią o tym, jak zmienia się biznes na pograniczu, gdzie szukać partnerów do współpracy i rozwoju oraz o współpracy z samorządem. Rozmawiają m.in. o rynku finansowym, sztucznej inteligencji i nowościach technologicznych.

Pierwszego dnia forum prof. Joanna Tyrowicz w swojej prelekcji odpowiedziała na pytanie: „Kiedy zarobki Polaków osiągną średnią strefy euro?”. Dr Maciej Kawecki przedstawił, jaki wpływ sztuczna inteligencja ma na gospodarkę. Lechosław Chalecki wygłosił referat o tym, dlaczego warto mieć strategię rozwoju swego biznesu. O tym, jak wygląda projekt badawczo-rozwojowy w praktyce w dużej firmie produkcyjnej mówił Roman Kaleta, a Barbara Koźbiał radziła „jak odpalić startup, żeby poleciał wysoko”. Uczestnicy wydarzenia wzięli udział w dyskusji o pomysłach na innowacyjny biznes.

Drugi dzień wydarzenia (17 listopada) uczestnicy forum rozpoczną od debaty pt.: „Smart City kluczem do Zielonego Ładu i wyzwań przyszłości”. Następnie o nowych sposobach na efektywność energetyczną miasta i gminy opowie Paweł Staszczak. Prelekcję o „Funduszach Europejskich dla Podlaskiego 2021-2027” przedstawi dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości Urzędu Journalist, Political Scientist, ChefMarszałkowskiego Województwa Podlaskiego Emilia Malinowska. Z kolei dr Magdalena Rutkowska-Sowa opowie o doradztwie w innowacyjnym biznesie. Całość zakończy panel dyskusyjny na temat kompetencji przyszłości.

***

Organizatorami Forum Biznesowego Pogranicza są: Park Naukowo Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach oraz Miasto Suwałki. Wydarzenie ma na celu promocję firm z całego regionu pogranicza z możliwością prezentacji ich oferty eksportowej, a także nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych z partnerami zagranicznymi. To okazja do dyskusji o najbardziej aktualnych wyzwaniach i problemach polskiej gospodarki.

Paulina Tołcz
red.: Aneta Kursa
fot.: Krzysztof Bochenko

Opublikował: Monika Pańko

17 listopada 2023

Powrót na początek strony