Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2024

14 lat temu w katastrofie Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu – w sumie 96 osób, m.in. prezydent Lech Kaczyński z małżonką, a także cztery osoby związane z województwem podlaskim, w tym ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Wiązanki pod pomnikami, tablicami pamięci oraz na grobach ofiar w środę, 10 kwietnia, złożył m.in. Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałka urzędu marszałkowskiego.

– To był dzień, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako jeden z najbardziej bolesnych momentów w historii Polski. Chcemy dzisiaj oddać hołd wszystkim, którzy zginęli w Smoleńsku oraz wyrazić nasze głębokie współczucie rodzinom i bliskim ofiar tej tragedii – mówił Robert Jabłoński.

Złożył on kwiaty oraz zapalił znicz przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Białymstoku. Upamiętniające wieńce trafiły także na groby ofiar pochodzących z regionu.  

Tragiczną śmierć pod Smoleńskiem poniósł Krzysztof Putra – polityk, senator i wicemarszałek Senatu VI kadencji w latach 2005–2007, poseł na Sejm X, I i VI kadencji, wicemarszałek Sejmu VI kadencji. Jego imię nosi sala obrad Sejmiku Województwa Podlaskiego w urzędzie marszałkowskim. Marszałek spoczął  na cmentarzu św. Rocha w Białymstoku.

Ofiarą lotu była również Justyna Moniuszko, stewardessa na pokładzie rządowego samolotu 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Białostoczanka została pochowana na cmentarzu miejskim w stolicy regionu.

Podczas lotu zginął także pochodzący z Białegostoku arcybiskup Miron Chodakowski – prawosławny duchowny, generał brygady, doktor teologii, wikariusz Diecezji Warszawsko-Bielskiej, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego. Spoczął na terenie monasteru w Supraślu w krypcie głównej cerkwi – zgodnie z własnym, wyrażonym wcześniej życzeniem. Wieniec na jego grobie składał także Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. 

Pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej uczczono także pod tablicą poświęconą urodzonemu w Białymstoku Ryszardowi Kaczorowskiemu, ostatniemu Prezydentowi RP na uchodźstwie. To Sybirak, żołnierz II Korpusu Polskiego gen. Andersa, a także uczestnik zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino i emigracyjny działacz społeczny. Został pochowany w podziemiach świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w Panteonie Wielkich Polaków.

Samolot specjalny Tu–154M miał zabrać pasażerów na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Rozbił się 10 kwietnia 2010 r., o godzinie 8:41 w pobliżu lotniska Smoleńsk Północny. Tamtego dnia zginęły osoby, które chciały oddać hołd Polakom zamordowanym przez Sowietów w 1940 r.

Paulina Tołcz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Małgorzata Sawicka

10 kwietnia 2024

Powrót na początek strony