Uczczono rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Uczczono rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce / Mateusz Duchnowski
– Dziś przede wszystkim chcemy pamiętać o tych, którzy walczyli, byśmy my żyli w wolnej i niepodległej ojczyźnie. Jesteśmy im to winni. A historię o tych wydarzeniach musimy przekazywać młodemu pokoleniu – powiedział Artur Kosicki.
Celem wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u i obrona reżimu komunistycznego. W wyniku działań ówczesnych władz wymierzonych w „solidarnościową” legalną opozycję w całym kraju zginęło kilkadziesiąt osób, ok. 10 tys. było internowanych. W naszym regionie do więzień trafiło blisko 200 osób.
– My, jako ówcześni działacze „Solidarności”, spodziewaliśmy się, że może coś się wydarzyć. Zresztą, byliśmy też ostrzegani. I stało się – bandycki napad na Polskę. Tysiące osób zostało uwięzionych, represjonowanych, wiele poniosło śmierć. To był cios zadany dla narodu polskiego – podkreślał przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski.
Dyrektor białostockiego oddziału IPN Marek Jedynak przypomniał, że to Wojciech Jaruzelski w 1981 roku, obejmując funkcję pierwszego sekretarza komitetu centralnego PZPR, zdecydował, że wystąpi przeciwko narodowi polskiemu.
– To była wojna „jaruzelsko-polska”, przeciwko ludziom, którzy od okresu międzywojennego walczyli w różny sposób o wolną Polskę. Wojna, którą na szczęście generał przegrał – zaznaczył.
Stan wojenny potrwał do 22 lipca 1983 r. Do dziś uznawany jest za jedno z najtragiczniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski.
W środowych uroczystościach uczestniczyli także m.in.: wojewoda Bohdan Paszkowski oraz jego zastępcy: Bogusława Szczerbińska i Tomasz Madras, działacze „Solidarności”, osoby represjonowane, przedstawiciele służb mundurowych.
Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski