Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Upamiętniono 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada 2022

Marszałek Artur Kosicki zabiera głos podczas uroczystości

Msza św. w intencji Ojczyzny w białostockiej Katedrze, wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego oraz przemówienia przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tak w piątek, 11 listopada, w stolicy regionu, obchodzono 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W uroczystościach uczestniczył Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. Samorząd województwa reprezentowali także: przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski i radny Sławomir Nazaruk.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń, Polska odzyskał suwerenność.

Fundament pokoju w Europie

Marszałek Artur Kosicki zabierając głos podczas uroczystości przy pomniku Józefa Piłsudskiego, przywołał okoliczności wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., odnosząc je do aktualnych uwarunkowań:

- Wspomnienie tamtego zagrożenia jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji międzynarodowej, gdyż wciąż trwa rosyjska agresja na Ukrainę. Wojna w sąsiednim kraju, zaatakowanym przez imperialną Rosję, rzuca cień na różne dziedziny życia w Polsce: politykę, gospodarkę i społeczeństwo. Zatrzymanie tej nieuzasadnionej agresji i odzyskanie przez Ukrainę ziem okupowanych przez Rosję, to fundament przyszłej architektury pokoju w Europie – mówił.

Tradycyjnie uroczystości zakończyło odczytanie apelu pamięci oraz salwa honorowa. Uczestnicy obchodów uczcili bohaterów walki o polską nipodległość, składając wieńce przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Łączy nas Mazurek

Główne uroczystości poprzedziło, zapoczątkowane cztery lata temu, wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego zorganizowane przez Muzeum Podlaskie i Podlaski Instytut Kultury przed białostockim Ratuszem. Zebranych powitała Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury przybliżając historię utworu autorstwa Józefa Wybickiego.

- Ta pieśń bardzo szybko zyskała popularność, aż trudno w to uwierzyć, bo nie było wówczas Internetu. Towarzyszyła ona Polakom przy wszystkich ważnych wydarzeniach narodowych. W 1927 roku stała się hymnem Rzeczypospolitej Polskiej. I dziś wykonamy ją równie uroczyście i dumnie jak śpiewali ją nasi rodacy w poprzednich czasach – podkreślała dyrektor.

Do wspólnego śpiewania licznie zgromadzonych mieszkańców także zachęcał marszałek Kosicki.

- Dziękuję wam wszystkim za to, że jednoczycie się ponad podziałami, pod biało-czerwoną flagą, bo to jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Czasach, w których powinniśmy pokazać potencjalnym agresorom to, że jesteśmy zjednoczeni nie tylko tutaj w naszym województwie czy w kraju, ale też w całej Europie - mówił.

W odśpiewaniu Mazurka mieszkańców regionu wspierał chór im. Stanisława Moniuszki, działający przy PIK-u. Wszyscy zgromadzeni pod białostockim ratuszem mogli też otrzymać z rąk marszałka symboliczną biało-czerwoną flagę.

W piątkowych uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele rządowych i samorządowych władz województwa, władz miasta, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, kombatanci, harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Z okazji święta odbyło się tego dnia wiele wydarzeń kulturalnych, pokazy sprzętu wojskowego oraz przedsięwzięcia sportowe m.in. bieg „Biegnę dla Niepodległej” zorganizowany przez Fundację Białystok Biega.

Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Mateusz Duchnowski

 

Opublikował: Małgorzata Sawicka

11 listopada 2022

Powrót na początek strony