Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Uroczystości ku czci Świętej Trójcy w Krynoczce

25 czerwca 2024

Ludzie uczestniczą w nabożeństwie

Wicemarszałek Wiesława Burnos uczestniczyła w uroczystości ku czci Świętej Trójcy w Krynoczce / Krystian Guzewicz

W parafii prawosławnej Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach w poniedziałek (24.06) rozpoczęły się uroczystości święta parafialnego ku czci Świętej Trójcy w Krynoczce. W nabożeństwie wzięła udział Wiesława Burnos, wicemarszałek województwa.

Święto „Pięćdziesiątnicy”, zwane również Zesłaniem Świętego Ducha na Apostołów, jest ruchomym świętem z dwunastu wielkich świąt obchodzonym w ósmą niedzielę po Zmartwychwstaniu Chrystusa. W obchodach święta w Cerkwi pw. św. Braci Machabeuszów należącej do parafii Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Dubinach wzięli udział pielgrzymi, przedstawiciele duchowieństwa, m.in. biskup hajnowski Paweł.

Wiesława Burnos podkreśliła, że to wyjątkowe święto przypomina o jedności i miłości, które płyną z tajemnicy Trójjedynego Boga.

– Niech to święto umocni naszą wiarę i napełni nasze serca pokojem oraz Bożym światłem. Jestem wdzięczna za wspólną modlitwę. Niech błogosławieństwo Świętej Trójcy będzie z nami wszystkimi – mówiła.

Trwające dwa dni uroczystości ku czci Świętej Trójcy w Krynoczce co roku gromadzą wielu pielgrzymów. Pierwszego dnia wierni uczestniczą w liturgii i poświęceniu wody, następnie rozpoczyna się „wsienoszcznoje bdienije”, czyli całonocne czuwanie.

Krynoczka to jedno z najważniejszych świętych miejsc dla wiernych Kościoła prawosławnego w Podlaskiem. Znajduje się tam źródełko uważane za święte. Według wierzeń woda ta ma właściwości uzdrawiające. Źródełko znajduje się Puszczy Białowieskiej, trzy kilometry od Hajnówki. Dawniej znane było jako uroczysko Miednoje, od nazwy przepływającego nieopodal strumyka. Tradycją jest obmycie chorego miejsca chusteczką nawilżoną wodą ze źródełka. Pozostawia się ją na ogrodzeniu, jako symbol pozbycia się choroby, w intencji odzyskania zdrowia.

Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krystian Guzewicz

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

25 czerwca 2024

Powrót na początek strony