Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Uroczystości poświęcenia grobu Adolfa Białokoza

22 stycznia 2024

Członek zarządu Wiesława Burnos oraz oficjele podczas zimowego dnia

Uroczystości poświęcenia grobu Adolfa Białokoza

Był naczelnikiem miasta Białegostoku w czasie powstania styczniowego, weteranem walk o wolność i niepodległość Polski. W 161. rocznicę wybuchu zrywu powstańczego, w poniedziałek, 22 stycznia, na białostockim Cmentarzu Farnym odsłonięto i poświęcono nowo wyremontowany grób śp. Adolfa Białokoza. W uroczystościach uczestniczyła członek zarządu Wiesława Burnos.

– Mimo upływu czasu i warunków politycznych przez długi czas niesprzyjających kultywowaniu pamięci o walkach 1863-1864 r., mogiły i upamiętnienia powstańcze nadal istnieją. Dbajmy o nie, abyśmy z czystym sumieniem mogli powtórzyć „Śpijcie spokojnie – my pamiętamy o Was” – powiedziała Wiesława Burnos.

Ważny etap historii

Grób został wyremontowany staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Jak podkreślał dyrektor tej instytucji Marek Jedynak, powstanie styczniowe to bardzo ważny etap w historii Polski. Obudziło ono świadomość wszystkich warstw społeczeństwa polskiego, łącznie z warstwą chłopską i to jest jego wartość nadrzędna.

– Cieszę się, że dziś możemy oddać społeczeństwu polskiemu ten nagrobek, możemy zadbać, dla następnych pokoleń, o pamięć o zrywie lat 1863-64 – powiedział.

Odnalezienie mogiły stało się udziałem jednego z kwestarzy zbierającego fundusze na rzecz ochrony starego Cmentarza Farnego.

– Była ona bardzo zaniedbana, zachwaszczona. Płatki śniegu, które ułożyły się na nazwisku wyżłobionym w płycie poziomej, wskazały, że tu spoczywa ostatni dyktator powstania styczniowego miasta Białegostoku Adolf Białokoz – opowiadała Elżbieta Kozłowska-Świątkowska, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Białostoczan i organizatorka kwesty.

Poniedziałkową uroczystość rozpoczęło zaciągnięcie warty honorowej. Po okolicznościowych przemówieniach ks. Jarosław Grzegorczyk poświęcił grób śp. Adolfa Białokoza. Następnie odbył się Apel Pamięci. Spotkanie zakończyła ceremonia złożenia kwiatów i zapalenie zniczy.

Człowiek niezwykłego charakteru

Adolf Białokoz urodził się w 1824 r. w powiecie wołkowyskim guberni grodzieńskiej. Ukończył gimnazjum w Świsłoczy. Przed powstaniem styczniowym przeniósł się do Białegostoku, gdzie pracował jako nauczyciel muzyki w szkołach. W strukturach organizacji powstańczej pełnił on funkcję naczelnika miasta, zajmował się też redagowaniem wydawnictw konspiracyjnych.

– Jeszcze 10 lat temu nie było pewności, kim Adolf Białokoz był dla Białegostoku. Dopiero niedawne badania i wydanie jego pamiętnika doprowadziły do uznania jego zasług na polu walki o niepodległość – wyjaśniał Piotr Niziołek z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Adolf Białokoz został aresztowany 23 czerwca 1863 r. i zesłany do Wierchoturia w guberni permskiej, a następnie do guberni tobolskiej. Był człowiekiem niezwykłego charakteru, na co zwracali uwagę nawet Rosjanie. Do Białegostoku powrócił dopiero w 1879 r. Zmarł niejako w zapomnieniu w 1903 r. w sytuacji, w której jego wkład w walkę o niepodległość nie mógł zostać ogłoszony światu.

Anna Augustynowicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Krystian Guzewicz

22 stycznia 2024

Powrót na początek strony