Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

VI Forum Biznesowe Pogranicza „Energia i biznes” w Suwałkach

18 listopada 2022

Członek zarządu Wiesława Burnos mówi do mikrofonu

VI Forum Biznesowe Pogranicza „Energia i biznes” w Suwałkach

Zimowa stolica regionu na dwa dni stała się stolicą krajowego biznesu. Podczas konferencji, odbywającej się w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód, przewidziano dziewięć paneli, seminariów i sesji podejmujących najważniejsze zagadnienia związane z prowadzeniem biznesu w czasie inflacji, wojny i podwyżek energii. W oficjalnym otwarciu spotkania w czwartek, 17 listopada, wzięła udział Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, które jest współorganizatorem wydarzenia.

– Temat, nad którym będziemy pracowali na IV forum, czyli „Energia i biznes”, jest tematem strategicznym, od którego zależy rozwój naszego regionu i kraju. Życzę zgromadzonym jak najlepszych obrad, żebyśmy wspólnie wypracowali optymalne rozwiązania – mówiła Wiesława Burnos podczas panelu inauguracyjnego.

Konieczna transformacja gospodarcza

VI Forum Biznesowe Pogranicza to dawka eksperckiej wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii, bezpieczeństwa energetycznego i transformacji energetycznej. Do Suwałk przyjechali eksperci, mający znakomite pojęcie na temat tego, co nas otacza. O wsłuchanie się w ich głos apelował Czesław Renkiewicz, prezydent tego miasta.

– Kryzys energetyczny, który nastąpił z całą ostrością powoduje to, że musimy przestawić się gospodarczo i energetycznie. Musi przyspieszyć transformacja gospodarcza, o której rozmawiamy od paru lat – mówił. – Musimy dzisiaj zastanowić się, jak szybko poradzić sobie w tej nowej rzeczywistości i myślę, że tegoroczne forum pozwoli nam na podjęcie właściwych decyzji – dodał Czesław Renkiewicz.

W podobnym tonie wypowiedział się Dariusz Bogdan, prezes Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód. Gospodarz wydarzenia zaznaczył, że wojna w Ukrainie spowodowała, że zweryfikowano wiele poglądów.

– Musimy, jako przemysł, jako cała gospodarka, ale też prywatni ludzie, zasadniczo przeorganizować nasze życie i temu poświęcone jest dzisiejsze forum – podkreślił.

Perspektywy na przyszłość

Z kolei Genadijus Mackelis, Konsul Republiki Litewskiej, podziękował za zorganizowanie takiej platformy wymiany doświadczeń. Wyraził też nadzieję, że spotkanie „będzie dobrym punktem wyjścia do wypracowania odpowiednich rozwiązań”.

Środowisko przedsiębiorców reprezentował m.in. Witold Karczewski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku. Jak dowodził, to ostatni moment na poradzenie sobie z problemem energetycznym w kraju.

– Życzę, żeby dzisiejsze spotkanie dało takie rozwiązania, które pozwolą pchnąć gospodarkę, a szczególnie Podlasie, do przodu – zaznaczył.

Sesję inauguracyjną ph. „Polska gospodarka i jej perspektywy na przyszłość” poprowadził prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PwC. W debacie ph. „Bezpieczeństwo energetyczne w Polsce” głos zabrali byli ministrowie gospodarki: Piotr Woźniak oraz dr Janusz Steinhoff, ekspert Business Centre Club. Dr Artur Bartoszewicz, ekonomista Szkoły Głównej Handlowej, wygłosił wykład pt. „Biznes pod wpływem inflacji, wojny, podwyżek cen i geopolityki”. Czwartkowe obrady zakończył panel dyskusyjny „Odpady, jako alternatywne źródło energii”.

Drugiego dnia forum podjęte zostaną m.in. tematy dotyczące technologii przyjaznych środowisku oraz wsparcia rozwoju energetyki.

Szczegółowe informacje i program VI Forum Biznesowego Pogranicza „Energia i biznes”.

***

Forum Biznesowe Pogranicza to najważniejsza gospodarcza impreza północno-wschodniej Polski. Jej organizatorzy, czyli Park Naukowo Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach oraz Miasto Suwałki, promują w ten sposób firmy z całego regionu pogranicza z możliwością prezentacji ich oferty eksportowej, a także nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych z partnerami zagranicznymi. To okazja do dyskusji o najbardziej aktualnych wyzwaniach i problemach polskiej gospodarki.

Anna Augustynowicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Krzysztof Bochenko/UMWP

Opublikował: Natalia Adamowicz

18 listopada 2022

Powrót na początek strony