Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

W Sokółce otwarto terminal przeładunkowy

3 kwietnia 2024

Nowoczesny, pojemny i szybki – tak można opisać nowo powstały kolejowy hub przeładunkowy w Sokółce, który jednocześnie jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. W środę, 3 kwietnia, oficjalnie rozpoczęło się jego działanie. W uroczystym otwarciu obiektu Samorząd Województwa Podlaskiego reprezentowała członek zarządu Wiesława Burnos.

– Dzisiejszy dzień jest bardzo ważny dla naszego miasta, regionu i całego województwa. W imieniu zarządu serdecznie gratulujemy firmie Barter, która była odpowiedzialna za wykonanie inwestycji. Przyczyni się ona nie tylko do zwiększenia miejsc pracy w naszym regionie, ale i do ochrony środowiska i rozwoju województwa – mówiła Wiesława Burnos.

Inwestycji gratulował także Marcin Sutkowski, dyrektor Biura Prawnego urzędu marszałkowskiego. Jej całkowity koszt wyniósł 110 mln zł. Projekt został zrealizowany dzięki inicjatywie firmy Barter S.A. przy dofinansowaniu z funduszy unijnych wynoszącym prawie 40 mln zł.

– Chciałem bardzo serdecznie podziękować osobom, które przyczyniły się do tego, że ten terminal mógł powstać, w tym także Zarządowi Województwa Podlaskiego – mówił Piotr Bujwicki z firmy Barter S.A.. – Jest to jeden z większych obiektów tego typu w kraju – dodał.

W ramach przedsięwzięcia przebudowano torowiska, zagospodarowano przestrzenie do składowania kontenerów, zakupiono i zamontowano suwnice bramowe, pojazdy do przeładowywania kontenerów oraz zainstalowano system zarządzania i monitorowania ruchu. Powstała także hala magazynowo-sortownicza, w której mają się odbywać usługi celne i segregacja asortymentu.

Tak wyposażony terminal pozwoli na rozładowanie dwóch kilometrowych składów pociągów na dobę. Hub nakierowany jest głównie na obsługę transportu szynowego jadącego z Chin.

Dawid Korpacz/ Paulina Tołcz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Krzysztof Bochenko

Publikujący: Paulina Tołcz

3 kwietnia 2024

Powrót na początek strony