Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wernisaż wystawy „Zawołani po imieniu” w Augustowie

27 marca 2023

P2130434.jpg

Ekspozycja powstała z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W uroczystym jej otwarciu w piątek, 24 marca, na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie wzięła udział Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

– Wystawa porusza trudny, ale ważny temat. Opowiada o Polakach, którzy podczas okupacji zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom, którym groziła śmierć w czasie zagłady. O tej części historii warto mówić, warto pamiętać – podkreśliła Wiesława Burnos.

Po latach Instytut Pileckiego, inicjator ekspozycji, postanowił przypomnieć twarze osób wyjętych spod prawa, zagrożonych donosem, mordowanych bez sądu – tylko dlatego, że pomagali tym, których okupanci uznali za „podludzi”. Ekspozycja stanowi kluczowy element prowadzonego od 2019 r. programu, który łączy badania naukowe, edukację historyczną i projekty z zakresu kultury pamięci.

Do przygotowania wystawy posłużyły materiały zebrane podczas badania losów „Zawołanych po imieniu” – archiwalne dokumenty i zdjęcia, przedmioty należące do upamiętnionych, wywiady z rodzinami, a także opracowania dotyczące niemieckiej machiny terroru, jakiej byli poddani mieszkańcy okupowanej Polski.

Instytut Pileckiego zorganizował dotychczas 30 takich upamiętnień w małych miejscowościach i wsiach, podczas których uhonorowane zostały 72 osoby.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: UMWP

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

27 marca 2023

Powrót na początek strony