Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wielka feta na 50-lecie gminy Piątnica

4 września 2023

Wicemarszałek przemawia na scenie

Wielka feta na 50-lecie gminy Piątnica / Maciej Gryguc

Historia, atrakcje kulinarne i taneczne rytmy stanowiły główne elementy wielkiego festynu z okazji 50-lecia utworzenia gminy Piątnica. Jego organizację wsparł finansowo samorząd województwo, a gratulacje, życzenia i grawerton od zarządu województwa przekazał lokalnej społeczności wicemarszałek Marek Olbryś.

- Piątnica to jedna z bardzo ważnych gmin w naszym województwie. Ma wielkie znaczenie gospodarcze za sprawą choćby niezwykle popularnych wyrobów mleczarskich. Komunikacyjne też - z powstającym jeszcze szlakiem Via Baltica i innymi drogami krajowymi. Jej wizerunek to także walory przyrodnicze i turystyczne doliny Narwi, zabytki z kościołami i unikalnymi fortami z przełomu XIX i XX wieku, historia z bitwą z 1920 roku i postacią Romana Dmowskiego czy wartości kulturowe symbolizowane przez ród Lutosławskich z Drozdowa. Piątnica to także wspaniały turniej tańca o renomie krajowej czy znakomite piłkarki klubu Forty. Obecnie to miejsce bardzo atrakcyjne do życia, słynące z przedsiębiorczości, rozwijające się w symbiozie z Łomżą. Chcę też podkreślić znakomitą współpracę naszego samorządu województwa z samorządowcami Piątnicy - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś. 

Wraz z małżonką Bogumiłą wręczył grawerton i kosz smakołyków od zarządu województwa wójtowi Arturowi Wierzbowskiemu, a otrzymał statuetkę z podziękowaniem za wsparcie przy organizacji rekonstrukcji bitwy na piątnickich fortach z przełomu lipca i sierpnia 1920 roku. Podobnie uhonorowany został Zbigniew Rowiński z warszawskiej grupy "Szare Szeregi", który dowodził ekipą prezentującą rekonstrukcję fragmentu bitwy z przełomu  lipca i sierpnia 1920 roku. Niewielkie siły polskie (głównie z łomżyńskiego 33. Pułku Piechoty) wraz z mieszkańcami zatrzymały maszerujące na Warszawę wojska bolszewickie na kilka dni. Był to czas, który miał kluczowe znaczenie dla przygotowania obrony stolicy i kontrofensywy polskiej, co doprowadziło do pobicia wojsk sowieckich. "Bez cudu nad Narwią nie byłoby Cudu nad Wisłą" - wielokrotnie padały tego dnia słowa przypisywane marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.                 

- To szczególny dzień w historii naszej gminy. Dzień radości, którą chcemy się podzielić z naszymi gośćmi oraz podsumowania ostatnich 50 lat. Przeszliśmy wiele przemian, ale Piątnica była i jest zawsze miejscem owocnego rozwoju społecznego i gospodarczego. Wraz z aktywnymi i kreatywnymi mieszkańcami budujemy drogi, remizy, świetlice, boiska.  Dbamy o tradycje i kulturę, a jednocześnie jesteśmy otwarci na nowe pomysły - podkreślał wójt Artur Wierzbowski.

Nie tylko odwoływał się do chlubnej przeszłości samorządu, ale wskazał też główne zamierzenia na przyszłość. Należy do nich trwająca już budowa nowoczesnego żłobka dla setki dzieci. Powstanie stacja uzdatniania wody w Drozdowie. Kolejnych 25 milionów zł przeznaczonych zostanie na drogi, także we współpracy z samorządami powiatu łomżyńskiego i sąsiednich gmin. Piątnica nie zapomina też o swojej historii - gmina uzyskała dofinansowanie, aby zająć się renowacją zabytkowych kościołów w Piątnicy i Dobrzyjałowie, a przygotowuje wniosek dotyczący zagospodarowania "perły", czyli fortów z przełomu XIX i XX w.       

- Dziękuję wszystkim były wójtom i radnym, bo przecież to ich praca przyczyniała się do tego, jak nasza Piątnica wygląda obecnie - dodał wójt Artur Wierzbowski.

Wśród uhonorowanych tego dnia samorządowców był m. in. Tadeusz Gałązka, pierwszy (a także jedyny) gospodarz, który nosił tytuł "naczelnika gminy" od 1973 r., gdy powstała, do 1990, kiedy weszła w życie reforma samorządowa.     

- Spacerkiem szedłem tu od kościoła i nie mogłem poznać tego, co było 30 lat temu - mówił Tadeusz Gałązka.

Festynowa scena stanęła na boisku stanowiącym część sportowego kompleksu przy obiektach oświatowych nad Narwią. To z niej wójt Artur Wierzbowski witał gości, wśród których był m. in. poseł Jarosław Zieliński, wicestarosta Maria Dziekońska , były wójt Krzysztof Kozicki, zaprzyjaźnieni samorządowcy. 

Beata Sejnowska-Runo, dyrektor szkoły w Jeziorku przedstawiła, także przy pomocy slajdów, najważniejsze "kamienie milowe" rozwoju gminy, o której pierwsze wzmianki  pochodzą z XII wieku. Obecnie Piątnica to ponad 10 tysięcy mieszkańców w 45 miejscowościach sołeckich. Ma unikalny w heraldyce herb ze swymi symbolami - nietoperzem (zabytkowe forty, dawne piwnice browaru w Drozdowie i wielu domów w dolinie Narwi są zimowymi mieszkaniami aż 9 gatunków latających ssaków) oraz zarysem zabytkowych fortów.      

Ważnym elementem festynu był tradycyjny konkurs kulinarny kół gospodyń wiejskich (KGW). 

- Przygotowujemy krem z buraków, kaszę z grzybami i szarlotkę z antonówek. Wszystko z naszych ekologicznych ogrodów i lasów - zapraszała Anna Pawłowska z KGW Kownaty, które powstało w listopadzie ubiegłego roku i praktycznie debiutowało na tak dużej imprezie.

Popołudnie i wieczór na festynie z okazji 50-lecia gminy Piątnica wypełniły muzyczne prezentacje lokalnych talentów i zaproszonych zespołów.    

tekst i fot.: Maciej Gryguc

Opublikował: Monika Pańko

4 września 2023

Powrót na początek strony