Województwo Podlaskie już oficjalnie w Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza
– Celem Sieci jest stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa regionów na obszarze pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym w ramach Inicjatywy Trójmorza, co z kolei przełoży się na wzrost konkurencyjności tych regionów. Dlatego udział w takim forum jest niezwykle cenny dla Podlaskiego – mówił wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.
Sieć jest platformą współpracy otwartą dla regionów 12 krajów tzw. Inicjatywy Trójmorza, czyli krajów Europy Środkowej, położonych między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym ((Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier). Udział w niej nie wiąże się z żadnymi kosztami dla regionu.
Została ona powołana w 2021 r. przez Województwo Lubelskie. Wówczas przystąpiło do niej 15 regionów z pięciu krajów: Polski (w tym pięć polskich województw: lubelskie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie i świętokrzyskie), Rumunii, Litwy, Słowacji i Węgier. W 2022 r. dołączyło do niej kolejnych pięć regionów: z Rumunii i Ukrainy, a niedawno również Województwo Mazowieckie.
Jej cele to m.in. zmniejszanie luki infrastrukturalnej w Europie Środkowej i Wschodniej w stosunku do Europy Zachodniej, budowanie współpracy międzyregionalnej oraz trwałych powiązań w obszarze m.in. infrastruktury, transportu, cyfryzacji, przedsiębiorczości. Kolejnym wspólnym zadaniem jest tworzenie narzędzi do lepszego wykorzystania funduszy europejskich, środków krajowych oraz Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza (współfinansującego projekty infrastrukturalne w zakresie transportu, energetyki i cyfryzacji – przyp. red.). Członkostwo w Sieci zapewnia również udział w dynamicznym procesie odbudowy gospodarczej oraz rozbudowy infrastruktury łączącej regiony Trójmorza, takiej jak Via Carpatia, Rail Baltica, Via Baltica oraz nowych projektów tj. np. Rail Carpatia.
Podpisanie umowy i przyjęcie statutu pozwala na sformalizowanie funkcjonowania Sieci, ukształtowanie zasad jej funkcjonowania oraz procesu przyjmowania nowych członków. Jest to fundament dla stworzenia trwałego partnerstwa, zmierzającego do zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju wszystkich regionów.
Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: UMWP