Wojskowe święto w Łomży
Wojskowe święto w Łomży / Telewizja Narew
- Święto Wojska Polskiego ma ogromnie ważne miejsce w życiu naszego kraju. Dzisiaj przede wszystkim kierujemy w stronę wojska naszą wdzięczność za jego rolę w historii Ojczyzny i obecne zapewnianie bezpieczeństwa naszych granic i niepodległości. Polacy po prostu lubią wojsko, utożsamiają się z nim, wspierają, zapraszają do udziału w każdym aspekcie życia: od ekonomii po kulturę i sport. Za mundurem idziemy wszyscy sznurem - zmieniając nieco słowa znanego powiedzenia - powiedział wicemarszałek.
Podkreślił, że rząd wzmacnia wojsko, odbudowuje jednostki, unowocześnia je.
- A my w samorządach także robimy wszystko, by wojsko wspierać. Łomża przez cały okres po odzyskaniu niepodległości bardzo mocno związana jest z Wojskiem Polskim i niech to się nadal rozwija - dodał Marek Olbryś, który kwiaty przy głazie upamiętniającym żołnierzy 33. Pułku Piechoty złożył w towarzystwie małżonki Bogumiły i radnego województwa Piotra Modzelewskiego.
Organizatorami głównych wydarzeń związanych ze Świętem Wojska byli w Łomży tradycyjnie: prezydent miasta Mariusz Chrzanowski, starosta Lech Marek Szabłowski oraz dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego im. gen bryg Mariana Raganowicza (dowodził obroną miasta w 1920 roku) pułkownik Paweł Gałązka. Uczestnicy 14 sierpnia m.in. odbyli Apel Pamięci przy mogiłach obrońców Łomży na zabytkowym cmentarzu przy ul. Kopernika, a 15 sierpnia wzięli także udział w mszy w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego w katedrze, pikniku militarnym „Wojska na swojsko” oraz patriotycznym koncercie Zespołu Artystycznego, który powstał przy 18. Łomżyńskim Pułku Logistycznym.
Maciej Gryguc
fot. Telewizja Narew