Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zebranie sprawozdawcze OSP Starowlany

5 lutego 2024

Wiesława Burnos przemawia do zebranych, stojąc na środku pokoju.

Zebranie sprawozdawcze OSP Starowlany / UMWP

Podsumowanie minionego roku, plany na nowy, omówienie pracy i aktualnych działań jednostki – to główne tematy sobotniego (03.02) spotkania Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w Starowlanach w gminie Kuźnica. Ze strażakami spotkała się m.in. Wiesława Burnos, członek zarządu.

Wiesława Burnos podziękowała strażakom za ich działania i zaangażowanie w służbę.

– Dziękuję za Waszą odwagę, poświęcenie i gotowość do działania. Jesteście bohaterami, którzy w obliczu zagrożenia, niosą nadzieję i bezpieczeństwo – powiedziała.

Jednostka w tym roku będzie obchodziła 60-lecie istnienia. Liczy około sześćdziesięciu członków. Jak powiedział Dawid Kozioł, prezes OSP w Starowlanach, miniony rok pokazał, że zaangażowanie wśród członków jednostki jest bardzo duże.

– To piękne widzieć jak ochotnicy poświęcają swój wolny czas na rzecz innych – mówił. – Ta służba to nasz czas, poświecenie, które dajemy tym, którzy tego potrzebują. Gotowość do działania jest fundamentem bezpieczeństwa naszej społeczności – dodał.

W minionym roku ochotnicy brali udział w piętnastu akcjach ratowniczo-gaśniczych. Sześć z nich dotyczyło pożarów, a dziewięć miejscowych zagrożeń.

Strażacy brali udział w powiatowych manewrach ratowniczych jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego powiatu Sokólskiego. Nie zabrakło też sportowej rywalizacji, druhowie uczestniczyli w 12. Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych Jednostek OSP z powiatu Sokólskiego, gdzie zajęli 7. miejsce. Zabezpieczali też dożynki gminne w Kuźnicy. Także od nowego roku chętnie uczestniczą w różnych inicjatywach. Brali udział w ćwiczeniach z ratownictwa lodowego.

W minionym roku dzięki dotacjom jednostka zakupiła nowy sprzęt, m.in. specjalistyczne obuwie, wysysacz głębinowy oraz mundury wyjściowe. Dzięki dofinansowaniu zlecono wykonanie logo jednostki, które znajduje się już na pojeździe oraz ubraniach.

Jedną z aktualnych akcji strażaków jest zbiórka elektrośmieci, która odbywa się pod hasłem: „Strażaków wspierajmy, elektrosprzęt oddajmy!”. Pieniądze zebrane podczas zbiórki przeznaczone zostaną na doposażenie jednostki. Więcej szczegółów na FB OSP Starowlany.

W sobotnim spotkaniu uczestniczył także wójt gminy Kuźnica, Paweł Mikłasz, przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce, mundurowi oraz druhowie jednostki OSP Starowlany.

***
W październiku ub. r. jednostka została włączona w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. To oznacza, że jednostka OSP Starowlany jest częścią zorganizowanego systemu ratowniczo-gaśniczego na poziomie krajowym. W ramach tego systemu jednostki OSP współpracują z innymi służbami, uczestniczą w szkoleniach oraz korzystają ze wspólnych zasobów i procedur, co zwiększa efektywność działań w sytuacjach awaryjnych czy kryzysowych.

Paulina Dulewicz
red.: Paulina Tołcz
fot.: UMWP

Opublikował: Dawid Korpacz

5 lutego 2024

Powrót na początek strony