Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

I Samorządowe Forum Kół Gospodyń Wiejskich - część druga

10 lutego 2024

I Samorządowe Forum Kół Gospodyń Wiejskich - część druga / Krzysztof Duszyński

To wyjątkowe wydarzenie połączyło tradycję z nowoczesnością. Prelekcje, konkursy, wykłady i wspólna zabawa urozmaiciły spotkanie ponad 200 uczestników forum, które odbyło się w sobotę, 10 lutego w Majątku Howieny w Pomigaczach. W wydarzeniu wziął udział marszałek Artur Kosicki oraz dyrektor Gabinetu Marszałka Robert Jabłoński.

Do uczestników forum słowa uznania skierował marszałek Artur Kosicki podkreślając, że zorganizowane przez samorząd spotkanie jest formą podziękowania za ich działalność.

– To właśnie wy członkinie i członkowie tych stowarzyszeń integrujecie całe społeczności lokalne, promując naszą kulturę i dziedzictwo. Zorganizowaliśmy to forum specjalnie dla was, byście mogli dziś odpocząć, cieszyć się tym pięknym miejscem, porozmawiać ze sobą, zjednoczyć i wymienić doświadczenia – mówił marszałek.

Jak dodał, obecny samorząd województwa rekordowo wspiera podlaskie koła gospodyń, poprzez konkursy związane z tradycjami kulinarnymi, promocję produktów przygotowywanych przez koła, ale także konkursy ofert i inne. W czasie kadencji na te cele przeznaczono już blisko 1,5 mln zł.

– To dobrze spożytkowane pieniądze, ale nie miałyby żadnej wartości bez was. Działacie prężnie w ramach przedsięwzięć na rzecz społeczności lokalnej i całego województwa, za co bardzo chcę wam dziś podziękować – podkreślił marszałek. 

 

Dyrektor Gabinetu Marszałka Robert Jabłoński przedstawił dotychczasową współpracę województwa z podlaskimi kołami gospodyń wiejskich.

– W 2020 zarząd podjął decyzję o utworzeniu konkursu tylko dla kół gospodyń wiejskich, by mogły korzystać ze środków finansowych, przeznaczając je na swoją działalność. W trakcie trwania kadencji tego zarządu była to rekordowa kwota, a w samym ubiegłym roku było to 600 tys. zł. Państwa pomysły i działania wpisują się w wiele programów z ramienia urzędu marszałkowskiego, działacie prężnie i rozwojowo, za co bardzo wam dziękuję – dodał dyrektor Gabinetu marszałka.

W trakcie sobotniego wydarzenia odbyły się wykłady i prezentacje, podczas których eksperci dzielili się swoją wiedzą na temat zdrowego odżywiania, tradycyjnych technik kulinarnych oraz promocji lokalnych produktów. Do udziału zaproszono przedstawicieli Białostockiego Centrum Onkologii, którzy mówili o programach prozdrowotnych. Uczestnicy mieli okazję poszerzyć swoje horyzonty i zdobyć nowe inspiracje do realizacji działań w ramach spotkań lokalnych kół gospodyń wiejskich.

Nie zabrakło też miejsca na zabawę i integrację. Marszałek wziął udział we wspólnym gotowaniu wraz z uczestnikami forum. Wręczył także specjalne upominki ufundowane przez Podlaskie Zakłady Zbożowe w Białymstoku S.A. (laureat Podlaskiej Marki) i podziękowania. Ucztowano przy tradycyjnych potrawach, tańce i śpiew stanowiły doskonałą okazję do nawiązania nowych znajomości oraz czerpania radości ze wspólnie spędzonego czasu. Forum stało się pomostem wymiany doświadczeń, łączącym członków i członkinie KGW z całego regionu.

Monika Pańko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Duszyński

Publikujący: Monika Pańko

10 lutego 2024

Powrót na początek strony