Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Gala Mistrzów Agro podczas Podlaskiego Święta Sera

9 czerwca 2024

Gala Mistrzów Agro podczas Podlaskiego Święta Sera / Kamil Timoszuk

Są liderami swoich małych ojczyzn, na co dzień budują życie podlaskiej wsi. Teraz ich działalność została doceniona i to przez najbardziej wymagającą kapitułę – przez społeczność, w której żyją. W niedzielę, 9 czerwca w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej poznaliśmy laureatów wojewódzkiego etapu plebiscytu Mistrzowie Agro 2024. Wydarzenie odbyło się podczas pierwszego Podlaskiego Święta Sera, a uczestniczyli w nim m.in. wicemarszałek województwa Marek Malinowski i członek zarządu Bogdan Dyjuk.

Wicemarszałek Malinowski zauważył, że Podlaskie Święto Sera to oprawa idealnie pasująca do Gali Agro Mistrzów.

– Chcemy docenić to, co jest najlepsze w naszych wiejskich środowiskach. To wspaniałe produkty, ale też wspaniali ludzie, którzy swoją działalnością aktywują społeczność lokalną – mówił.

Organizatorem Plebiscytu Mistrzowie Agro jest wydawca m.in. Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej Polska Press. To akcja prezentująca w prasie, Internecie i w mediach społecznościowych życie wsi, działania i sukcesy jej mieszkańców. Kandydaci zgłaszani są przez swoje środowisko. Konkurs ma sześć kategorii: sołtys roku, rolnik roku, lider roku, koło gospodyń wiejskich roku, agroturystyka roku i sołectwo roku. Głosowanie trwa około dwóch miesięcy, a zwycięstwo przypada temu, kto zbierze najwięcej głosów.

– Jeśli mówimy o Podlaskiem, zawsze rolnictwo pojawia się jako jeden z pierwszych obszarów gospodarki. Jesteśmy regionem przede wszystkim rolniczym. Ale to się nie dzieje samo przez się, za tym stoi ogromny ludzki wysiłek, to dzieje się dzięki wytrwałości ludzi, którzy pracują na roli, zajmują się przetwórstwem i warto ich docenić – mówił Bogdan Dyjuk, który w zarządzie województwa zajmuje się m.in. właśnie rolnictwem.

Podkreślił, że na docenienie zasługują również ci mieszkańcy wsi, którzy na co dzień zajmują się rozwojem lokalnych społeczności: sołtysi, liderzy środowiska, koła gospodyń wiejskich.

– To oni starają się, aby to życie wiejskie nie obumierało, aby wieś była atrakcyjna, aby ludzie chcieli na wsi mieszkać. Oni robią świetną robotę – dodał.

I właśnie za tę „świetną robotę” otrzymali tytuły Mistrzów Agro. Tytuł Sołtysa Roku 2024 przypadł Adamowi Robertowi Zawistowskiemu z Nowodworc w gminie Wasilków. Rolnikiem Roku 2024 został Waldemar Chłud z Bodaczek w gminie Boćki. Tytuł Lidera Społeczności przyznano Barbarze Ładzie z miejscowości Łady Borowe w gminie Zambrów, a najwięcej głosów w kategorii Koło Gospodyń Wiejskich zdobyło KGW w Niskowiźnie w gminie Kolno. Wśród gospodarstw agroturystycznych zwyciężyło Uroczysko Dolina Sarenek z miejscowości Hołny Wolmera w gminie Sejny, a tytuł najlepszego sołectwa otrzymała Kolonia Sejny.

Laureaci podkreślali, że nagroda jest dla nich nie tylko ogromną radością, ale także motywacją do podejmowania kolejnych wyzwań.

Warto dodać, że Podlascy Mistrzowie Agro wezmą teraz udział w plebiscycie ogólnopolskim.

Gala Mistrzów Agro była jednym z punktów programu Podlaskiego Święta Sera. To pierwsze tego typu wydarzenie w północno-wschodniej Polsce. Wielki festyn poświęcony serowarstwu to inicjatywa ogólnopolskiego Stowarzyszenia Serowarów farmerskich i zagrodowych. Współorganizatorem imprezy jest Samorząd Województwa Podlaskiego i Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego działające w urzędzie marszałkowskim.

Niedzielny festyn otworzył wicemarszałek Malinowski. Jak zauważył „Podlaskie jest krainą nie tylko miodem płynącą, ale i mlekiem”.

– Mamy znakomite warunki do produkcji serów i to wykorzystujemy – mnóstwo gospodarstw rolnych produkujących mleko i świetne, znane w całej Polsce mleczarnie. Jednak dziś skupimy się na tych serach przygotowywanych nie w sposób przemysłowy, a w indywidualnych gospodarstwach – podkreślał.

Do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej przybyło około 60 wystawców. Nie zawiedli też smakosze – od rana do popołudnia w Skansenie były tłumy gości. Przyjechali nie tylko po sery, choć do stoisk były olbrzymie kolejki.
– Uwielbiam sery i te tutaj sprzedawane są naprawdę znakomite, ale przede wszystkim chciałam zobaczyć gotowanie z Karolem Okrasą – mówiła pani Agnieszka Sołowiej z Białegostoku.

Właśnie jedną z atrakcji było spotkanie z mistrzem kulinarnym i Honorowym Ambasadorem Województwa Podlaskiego. Na gości czekały też przejażdżki bryczką, konkursy, a także stoiska tematyczne np. stoisko Narodowego Funduszu Zdrowia. Tam właśnie można było sprawdzić skład masy ciała, zasięgnąć porad dietetycznych. Do odwiedzenia miejsca zapraszała dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ Anna Rzemek.

Wśród gości wydarzenia byli też m.in. wicewojewoda Ewa Kulikowska, dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Agnieszka Zawistowska, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej Grzegorz Leszczyński.

 

Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Aneta Kursa

9 czerwca 2024

Powrót na początek strony