Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

„Gotuj z klasą!” w łomżyńskiej WECIE

23 lutego 2024

Dominika Szablak i Ewelina Kwiatkowska będą reprezentować Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży podczas finału „Gotuj z klasą!”. Właśnie ten duet przygotował dania, które zdobyły największe uznanie jury konkursowego. Ostatni z czternastu kulinarnych turniejów odbył się w piątek, 23 lutego w łomżyńskiej Wecie. Potrawy oceniał m.in. wicemarszałek Marek Olbryś.

Konkurs kulinarny dla uczniów szkół średnich z klas o profilu gastronomicznym to autorskie przedsięwzięcie Samorządu Województwa Podlaskiego. Jak podkreślał Marek Olbryś, jednym z jego głównych celów jest promocja lokalnych produktów.

– Serwowane dziś dania spełniły ten warunek, młodzież przygotowała je przy użyciu właśnie tych lokalnych produktów. Potrawy były bardzo smaczne i pięknie podane, no i w profesjonalny sposób zaprezentowane – mówił wicemarszałek.

W piątkowych zmaganiach o wejście do finału walczyły trzy pary młodych adeptek sztuki kulinarnej, bo na udział w łomżyńskim półfinale zdecydowały się same dziewczyny. 

Zadaniem uczestników było przygotowanie dania mięsnego i zupy z wykorzystaniem produktów regionalnych (to jeden z głównych warunków konkursu). Było m.in. mięso z królika, poliki wołowe, zupy krem. Jedną z potraw, która zdobyła największe uznanie była kwaśnica po podlasku Dominiki Szablak i Eweliny Kwiatkowskiej. Zwyciężczynie z WETY zrobiły miks dwóch receptur, które znalazły w swoich domach.

– Połączyłyśmy przepisy naszych babć i dodałyśmy nutkę nowoczesności – podkreślały.

WETA od początku, czyli od pięciu edycji, uczestniczy w konkursie „Gotuj z klasą”. Dyrektor placówki Bogumiła Olbryś zaznaczyła, że ta rywalizacja niezwykle rozwija umiejętności młodych kucharzy.

– Oni poszukują dawnych przepisów, kreują też na ich bazie nowe smaki, poszukują regionalnych produktów. To naprawdę wspaniała rywalizacja i mam nadzieję, że w tym roku palmę zwycięstwa w finale zdobędzie właśnie nasza szkoła – mówiła dyrektor.

Gotowanie w Łomży zakończyło półfinały konkursu. Poznaliśmy już czternaście duetów, które powalczą o nagrodę główną w finale zaplanowanym na 15 marca br. Zwycięzcy odbędą staż w restauracji prowadzonej przez kucharza cenionego w środowisku gastronomicznym.

Aneta Kursa, Monika Pańko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Michał Pawłowski

 

A oto lista wszystkich finalistów V edycji konkursu „Gotuj z klasą”:

 • Katarzyna Łomotowska i Julia Jarosz z Zespołu Szkół im. ks. Jana Krzysztofa Kluka w Wojewodzinie;
 • Ewa Moczulska i Marcin Usakiewicz z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce;
 • Igor Chmielewski i Maksymilian Mackiewicz z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Suwałkach;
 • Teresa Ogórkis i Julia Sewastynowicz z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Sejnach;
 • Olga Gąsowska i Damian Zaremba z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem;
 • Maja Czapska i Amelia Dąbrowska z Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem;
 • Aleksander Jaźwiński i Patryk Kamiński z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Czyżewie;
 • Michał Twarowski i Dominika Koczewska z Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach;
 • Zuzanna Partyka i Sebastian Taudul z Zespołu Szkół Rolniczych im. mjra Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce;
 • Karolina Chorosz i Magdalena Śleszyńska z Zespołu Szkół im. Bolesława Podedwornego w Niećkowie;
 • Agata Zdanewicz i Paulina Muklewicz z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie;
 • Szymon Romanowski i Patrycja Purwin z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach;
 • Michalina Ciborowska i Oliwia Krysińska z Zespołu Szkół nr 1 w Zambrowie;
 • Dominika Szablak i Ewelina Kwiatkowska z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży
Publikujący: Aneta Kursa

23 lutego 2024

Powrót na początek strony