Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Jedwabne zmodernizuje oczyszczalnię ścieków

20 marca 2024

Przesypanie pierwszych łopat piachu przez m.in. wicemarszałka Marka Olbrysia i burmistrza Adama Niebrzydowskiego rozpoczęło we wtorek, 19 marca przebudowę oczyszczalni ścieków w Jedwabnem.

– W małych miejscowościach takie instalacje są równie, a może nawet bardziej potrzebne, bo determinują rozwój gospodarczy. Zapewniają także mieszkańcom komfort życia podobny jak w dużych ośrodkach. W zarządzie województwa odpowiadam za sprawy szeroko rozumianej infrastruktury i ochrony środowiska, zatem z radością przyjmuję informacje, że mniejszym samorządom udaje się pozyskiwać środki na tak ważne zadania – powiedział Marek Olbryś.

Burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski podkreślał, że kompleksowa przebudowa oczyszczalni stała się po prostu koniecznością.    

– To obiekt wybudowany w 1990 roku. Nie spełnia już swoich zadań i wymogów ochrony środowiska. Pozyskaliśmy dofinansowanie w wysokości przeszło 8 milionów 600 tysięcy złotych z dwóch rządowych źródeł – Polskiego Ładu i Funduszu Inwestycji Lokalnych. Musieliśmy dołożyć tylko 160 tys. na prace projektowe – mówił Adam Niebrzydowski.

Jak dodał, inwestycja poprawi parametry oczyszczanej wody oraz moce przerobowe oczyszczalni ze 150 do 200 metrów sześciennych na dobę.

– To ważne, bo połowa ścieków pochodzi z kanalizacji, a druga jest dowożona i zainteresowanie rośnie. Tworzą się kolejki – poinformował burmistrz.

Planuje się, że odnowiona oczyszczalnia będzie gotowa już w październiku lub listopadzie tego roku.

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Aneta Kursa

Opublikował: Małgorzata Sawicka

20 marca 2024

Powrót na początek strony