Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

O nowoczesnym rolnictwie w Janowie. XIV Forum Rolnicze

22 maja 2023

Kobieta podczas przemówienia

Przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie, już po raz czternasty spotkali się uczniowie szkół rolniczych, przedstawiciele organizacji rolniczych oraz instytucje obsługujące tę branżę. Samorząd województwa w niedzielę, 21 maja reprezentowała na wydarzeniu Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

Impreza organizowana corocznie od 2009 r. cieszyła się jak zwykle bardzo dużym zainteresowaniem. Jedną z największych atrakcji przedsięwzięcia była wystawa sprzętu rolniczego, gdzie pokazano najnowsze maszyny i urządzenia.

Była to również okazja do wymiany doświadczeń między rolnikami a przedstawicielami organizacji związanych z rolnictwem. Odwiedzający forum mogli zasięgnąć opinii ekspertów z tej branży. 

– Bardzo cenię sobie fachową wiedzę z tej dziedziny, tym bardziej, że sama jestem właścicielką niedużego, 12-hektarowego gospodarstwa rolnego o profilu ekologicznym. Tego typu przedsięwzięcia sprzyjają poznaniu dobrych praktyk i wymianie doświadczeń – mówiła Wiesława Burnos.  

Jak zaznaczyła, województwo podlaskie to region, którego 40 procent populacji zamieszkuje obszary wiejskie, a 78 spośród 118 gmin to gminy wiejskie, dlatego przemysł rolno-spożywczy to kluczowa gałąź podlaskiej gospodarki.

W trakcie forum można było zasięgnąć porad u przedstawicieli instytucji rolniczych takich jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Podlaski Zespół Doradztwa Rolniczego.

Wśród atrakcji niedzielnej imprezy znalazły się m.in. pokazy rękodzieła ludowego, występy zespołów ludowych czy degustacje regionalnych potraw przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół CKR w Janowie. W trakcie wydarzenia posadzono sadzonki świerku wyhodowane z nasion, które pobłogosławił Ojciec Święty Franciszek.

Podczas forum odbył się także V Memoriał Szachowy im. prof. Józefa Marcinkiewicza.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. ks. Proboszcz Stanisław Chim, poseł na Sejm Mieczysław Baszko, poseł na Sejm Kazimierz Gwiazdowski, wójt gminy Janów Jerzy Pogorzelski, wicewojewoda Podlaski Bogusława Szczerbińska.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie

Publikujący: Edyta Chodakowska-Kieżel

22 maja 2023

Powrót na początek strony