Omówiono założenia Planu Gospodarki Odpadami Województwa Podlaskiego na lata 2023-2028
Omówiono założenia Planu Gospodarki Odpadami Województwa Podlaskiego na lata 2023-2028
Plany gospodarki odpadami są opracowywane co pięć lat na poziomie krajowym i wojewódzkim. Dotyczą odpadów wytworzonych na danym obszarze, obejmują środki służące zapobieganiu ich powstawania, a także wskazują budowę instalacji komunalnych na obszarze województwa.
– Myślę, że ważną potrzebą jest uczestnictwo w spotkaniu dotyczącym założeń tego projektu, żeby można było korzystać z dofinansowań. Jeśli my nie będziemy artykułować tych spotkań, to nie będziemy dalej pod tym kątem tego planu procedować – zaznaczył wicemarszałek Marek Olbryś.
Anna Krysztopik podkreśliła, że projekt Planu Gospodarki Odpadami Województwa Podlaskiego na lata 2023-2028 jest aktualnie w wersji roboczej.
– To spotkanie z państwem wynika z faktu, że chcielibyśmy, żeby ten dokument był jak najbardziej kompletny. Jeżeli państwo w kolejnych latach planujecie realizować inwestycje związaną z przetwarzaniem odpadów komunalnych i chcecie aplikować o dofinansowanie, powinniście zadbać o to, by ta inwestycja została ujęta w tym dokumencie – mówiła.
Podczas spotkania przedstawiono prognozy zmian w zakresie gospodarki odpadami, m.in. zniesienie regionalizacji, obowiązek uruchamiania przez gminy Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) dla wszystkich mieszkańców, a także rozszerzenie katalogu obligatoryjnych odpadów przyjmowanych przez PSZOK.
Poruszono kwestię danych statycznych z ubiegłych lat, z których wynikało, że znacznie wzrosła liczba odpadów medycznych i komunalnych produkowanych przez gospodarstwa domowe.
W ubiegłym roku Województwo Podlaskie pod kątem wytworzonych odpadów uplasowało się na 5. miejscu od końca w skali kraju – na jednego mieszkańca przypadło 300 kg śmieci.
Przedstawione zostały dane dotyczące instalacji do zagospodarowania odpadów komunalnych. Pod koniec ubiegłego roku w regionie było dostępnych 109 punktów selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK).
Zaprezentowano przyjęte cele oraz informacje na temat zwalczania zaśmiecania i odpadów zawierających znaczne ilości surowców krytycznych. Założono uświadamianie pracowników placówek medycznych i weterynaryjnych w zakresie zasad selektywnego zbierania odpadów. W gospodarce odpadami zawierającymi azbest przyjęto cel dotyczący zapewnienia odpowiedniej pojemności infrastruktury do ich unieszkodliwiania.
– W planie podane są poszczególne poziomy odnoście recyklingu. Przyjęte jest, żebyśmy do końca 2025 r. poddali recyklingowi przynajmniej 65 proc. wagi odpadów opakowaniowych, a do końca 2030 r. – 70 proc. Podążamy ku temu, by produkowane przez nas butelki PET pochodziły z materiałów w 25 proc. z recyklingu – mówiła dr Renata Koneczna, współtwórczyni Planu Gospodarki Odpadami Województwa Podlaskiego na lata 2023-2028.
W projekcie Planu Gospodarki Odpadami Województwa Podlaskiego na lata 2023-2028 przyjęto cztery główne cele:
- ograniczenie wytwarzania odpadów wraz z podniesieniem świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów;
- zwiększenie udziału odzysku, w szczególności ilości odpadów przekazywanych do recyklingu;
- wzmocnienie ukierunkowania gospodarowania odpadami na gospodarkę o obiegu zamkniętym;
- wyeliminowanie nieprawidłowości prowadzonego zagospodarowania odpadów.
Kolejne spotkanie konsultacyjne odbędzie się we wtorek (13.09) i będzie skierowane do kolejnych samorządów.
Paulina Tołcz
red.: Paulina Dulewicz
fot.: Krzysztof Duszyński
Najnowsze relacje
- . Rolnictwo i Środowisko Spotkanie dotyczące konkursu na inwestycje wodno-ściekowe
- . Rolnictwo i Środowisko Kuchnia regionalna - jesień na talerzu - rozstrzygniecie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- . Rolnictwo i Środowisko Znamy zwycięzców Olimpiady Aktywności Wiejskiej
- . Rolnictwo i Środowisko Tatarskie przysmaki – oferta złożona z pominięciem otwartego konkursu ofert