Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podlascy producenci na Warsaw Food Expo

17 maja 2023

stoisko Podlaskiego Produktu Lokalnego

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego zaprosiło producentów wpisanych do wojewódzkiej bazy – produkty.podlaskie.eu – na jedne z najważniejszych targów żywności w Polsce Warsaw Food Expo. Przez trzy dni Podlaskie proponuje uczestnikom targów rozmaite smaki: od serów przez zioła do miodów pitnych.

"Podlaskie smakuje najlepiej"– słychać co jakiś czas z głośników na potężnej hali Warsaw Food Expo. Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego wraz z zaproszonymi producentami promuje tu lokalną żywność z regionu i jej producentów.

- To znakomita okazja, by się pokazać, zaistnieć na rynku – mówi Mirosław Romaniuk, właściciel zielarskiej firmy Kornino z Nowokornina (gm. Hajnówka). – Ludzie pytają o moje zioła, zwłaszcza różeniec górski, którego mam uprawę – jedyną w Polsce. Są też zainteresowani liofilizowanymi warzywami, na które teraz jest moda.

Na półkach w przestronnym i otwartym stoisku Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego prezentowane są zioła nie tylko z Kornina. To także Kobieca Zielarnia, Zielska kolonia i Spiżarnia Orłowskich. Są sery „Olszański Smak” Oksany Tomaszewskiej i pierogi Soodi, a także mąka i inne wyroby Podlaskich Zakładów Zbożowych. Są także wypieki Siedliska Gąski i Sytej Panny oraz ekologiczne soki i preparaty Sajsadu, syropy i soki partnerów konsorcjum Podlaska Piwniczka z Drohiczyna, kiszonki i marynaty firm Jackiewicz i Kruszewskie Warzywa Herbowe Artura Pawłuszewicza ze Śliwna.

- To bardzo potrzebna inicjatywa, mam nadzieję, że będzie powtarzalna – mówił Bogusław Klimiuk z Matecznika. – Spotkałem dziś kilku potencjalnych partnerów biznesowych. Jest spore zainteresowanie przetworami owocowymi i miodami.

A miodów na stoisku Podlaskiego też nie brakuje. Są reprezentowane przez Doktora Miodka, Pasiecznika Sokólskiego, Gospodarstwo Wiszniewskich.

Hitem pierwszego dnia okazały się miody pitne i cydry. W Podlaskiem funkcjonują trzy miodosytnie i wszystkie one są reprezentowane w Warszawie: Augustowska Miodosytnia, Cydr Podlaski i Imperator Puszczy, czyli Miodosytnia Podlaska.

Warsaw Food Expo potrwa do czwartku, 18 maja.

źródło: Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
oprac.: Paulina Dulewicz

Publikujący: Paulina Dulewicz

17 maja 2023

Powrót na początek strony