Podlaski Produkt Lokalny. Dziczyzna z podlaskich lasów
Dziczyzna jest niewątpliwie jednym z najzdrowszych mięs, wyróżniającym się nieprzeciętnymi walorami smakowymi. Dzięki temu, że zwierzęta łowne odżywiają się naturalnym leśnym pożywieniem oraz tym dostarczanym przez myśliwych, a dodatkowo nie są narażone na stres przedubojowy, skład pozyskanego mięsa nie zawiera ani antybiotyków, ani szkodliwych dla zdrowia człowieka hormonów. Odstrzał późnojesienny lub wczesnozimowy zapewnia najlepsze walory smakowe, gdyż w tym czasie dieta zwierząt opiera się na roślinach, żołędziach i bukwi.
Dzięki działalności podlaskich myśliwych mieszkańcy województwa mają możliwość odżywiania się najwyższym jakościowo mięsem.
Dostępność mięsa dzika
– Kiedyś dziki, sarny, jelenie w okresie zimowym były dość chude, gdyż miały mało dostępu do pokarmu, a zimy były bardzo długie i srogie. Teraz wygląda to inaczej. Zimy są łagodne, zwierzyna ma łatwość w zdobywaniu pożywienia praktycznie o każdej porze roku – wyjaśnia pan Krzysztof Gryszko, właściciel punktu skupu dziczyzny działającego w ramach PPM oraz firmy zajmującej się jej przerabianiem (polskirzeznik.pl). – Przy dziczyźnie pracuje u nas 12 osób plus kilka dodatkowych przy samych skupach, których jest 36 – wszystkie na Podlasiu. Upolowana przez myśliwych zwierzyna w dużej mierze trafia właśnie do nich. Odkąd w Polsce panuje ASF (afrykański pomór świń – zakaźna choroba wirusowa świń domowych, świniodzików i dzików – dop. red.), każde koło łowieckie dostarcza dziki do własnej chłodni i nie mogą być one przekazywane do skupów. Ze względu na to, mięso dzika, które posiadamy w ofercie, sprowadzamy z Polski, z terenów tzw. strefy białej, lub z zachodu. Koszty transportu powodują, że w obecnej sytuacji ten rodzaj dziczyzny jest u nas najdroższy – dodaje.
Król lasu
– W asortymencie mamy jelenia, sarnę, dzika i bażanta. Kiedyś był jeszcze żubr, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Cenieni restauratorzy ochoczo nabywali u nas takie mięso, gdyż posiadanie go jako pozycji w karcie było unikalne w skali kraju. Później stwierdzono, że jest to gatunek niejadalny, więc obecnie nie ma możliwości zakupienia mięsa żubra – mówi Pan Krzysztof. – Klienci najchętniej kupują jelenia (jeleń szlachetny często określany jest jako „król lasu” – dop. red.), niezależnie od części tuszy. Zdecydowanie polecam spróbować tatara z tego typu mięsa. Sądzę, że po skosztowaniu raczej nie wróci się do popularnego tatara wołowego. To samo dotyczy steków – zachęca. - Największym naszym odbiorcą jest Restauracja Carska w Białowieży. Wysoko w rankingu znajduje się także restauracja hotelu Zamek Ryn (woj. warmińsko-mazurskie) oraz restauracja Regiment związana z hotelem Traugutta3 w Białymstoku. Poza nimi szereg innych, w całym kraju. Jeśli odbiorcy naszej rozmowy będą w którejś z tych restauracji, niech koniecznie odnajdą w karcie takie pozycje, a na pewno się nie rozczarują – dodaje z uśmiechem.
Z lasu na stół
– Każda upolowana sztuka zwierzyny, która do nas trafia jest w pierwszej kolejności dokładnie badana przez lekarza weterynarii. Później następuje jej rozbiór i powstałe części są sprzedawane albo w postaci surowej, albo w poddaje się je obróbce – wyjaśnia pan Krzysztof. – Niezmiernie cieszy mnie fakt, że świadomość społeczeństwa dotycząca zdrowego odżywiania się rośnie, a co za tym idzie – wzrasta także zainteresowanie dziczyzną. Często słyszę, że niektórzy mieszkańcy Podlasia dopiero niedawno dowiedzieli się, iż istnieje taka firma jak nasza, w której sklepie można bezpośrednio zakupić mięso zwierząt łownych z naszych podlaskich lasów. Oczywiście nie każdy wie, jak prawidłowo i smacznie przyrządzić dziczyznę, dlatego w odpowiedzi na potrzeby klientów za ladą przy ul. Dojnowskiej 61 czekają na nich gotowe wyroby, m.in.: szynka z sarny, z dzika, z jelenia, kiełbasa z jelenia, z sarny, smalczyk z dzika, pieczony udziec i łopatka z sarny z kością, żeberka z dzika. Około 80 procent osób odwiedzających nasz firmowy sklep pierwszy raz kupiło dziczyznę tak „na próbę”. Od tamtej pory widujemy się regularnie – mówi z uśmiechem właściciel.
Dominika Krasowska, Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot.: PPM – skup dziczyzny
Nazwa firmy: PPM – skup dziczyzny
Adres firmy: ul. Dojnowska 61/1, 15-557 Białystok
Tel.: 85 743 01 80
e-mail: dziczyzna@ppmbialystok.com
Strona internetowa: https://www.ppmbialystok.com/dziczyzna/
Gdzie kupić:
- sklep firmowy - ul. Dojnowska 61/1, 15-557 Białystok
- sklep internetowy - podlaskiewyroby.pl
Najnowsze relacje
- . Rolnictwo i Środowisko Podlaski Produkt Lokalny. Ocet z Podlasia: Historia tradycji produkcji octu w Białymstoku
- . Rolnictwo i Środowisko Podlaski Produkt Lokalny. Litewskie wypieki z Puńska
- . Rolnictwo i Środowisko Konkurs ekologiczny – Mistrz Recyklingu i Przyjaciele
- . Rolnictwo i Środowisko Trwa nabór do Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP
- Trwa nabór do Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP
- Pachnące prezenty pod choinkę - kosmetyki naturalne od podlaskich producentów
- Twój głos ma znaczenie - konsultacje społeczne projektów planów utrzymania wód!
- Spotkanie opłatkowe w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie