Podpisano umowę partnerstwa na ochronę bioróżnorodności
Budżet programu to 53 mln zł, ale 85 proc. tej kwoty zostanie pokryte z programu regionalnego Fundusze Europejskich dla Podlaskiego, bo „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej oraz funkcji ekosystemów na terenie województwa podlaskiego” to jeden z projektów strategicznych województwa w unijnej perspektywie finansowej 2021 – 2027.
– Województwo Podlaskie jest najpiękniejszym regionem w Polsce, więc nic dziwnego, że ma też najpiękniejsze i bardzo cenne zasoby przyrodnicze. Dlatego cieszę się, że podpisując tę dzisiejszą umowę rozpoczynamy współpracę na rzecz ochrony tego naszego skarbu – podkreślał marszałek Prokorym. Zwrócił też uwagę, że wszystkie działania będą realizowane w olbrzymiej części właśnie dzięki pieniądzom unijnym.
I tak w ramach projektu Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej planuje utworzenie banku genowego pod nazwą „BIO4FUTURE – Podlaskie Centrum Ochrony Różnorodności Grzybów i Roślin”. Jak wyjaśniała rektor uczelni prof. Marta Kosior-Kazberuk projekt skupia się na zachowaniu i identyfikacji bioróżnorodności przede wszystkim roślin i grzybów, ale także na propagowaniu wiedzy na ten temat.
– W ramach przedsięwzięcia nie tylko zostaną rozwinięte kolekcje grzybów, ale również powstaną monografie o grzybach z naszego regionu – informowała rektor. Uczelnia planuje też wystawy objazdowe i warsztaty.
Natomiast Wydział Biologii UwB utworzy Park Bioróżnorodności w obrębie terenów otaczających uniwersytecki kampus. Obejmie teren 3 hektarów i jak zapewniał rektor UwB prof. Mariusz Popławski będzie to miejsce unikatowe.
– Będziemy przywracać i chronić poszczególne gatunki zwierząt i roślin. I także dzięki temu, tu na terenie miasta, będziemy mogli, jak w pigułce zobaczyć te charakterystyczne dla regionu tereny leśne, łąkowe, podmokłe i wodne – mówił.
Park ma być miejscem otwartym i dostępnym dla wszystkich. Prof. Popławski wyraził nadzieję, że miejsce będzie pełnić też funkcję edukacyjną.
Plany ochrony Puszczy Knyszyńskiej na kolejne 20 lat i czynna ochrona m.in. płazów, nietoperzy, motyli, pilchowatych oraz badania paleoekologiczne – na to przeznaczy pieniądze Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej.
– To niezwykle ważne działania ze względu na zachowanie bioróżnorodności tego obszaru – podkreślała dyrektor parku Joanna Kurzawa.
Kluczowym działaniem Suwalskiego Parku Krajobrazowego, obok czynnej ochrony siedlisk będzie utworzenie Centrum Bioróżnorodności Suwalskiego Parku Krajobrazowego, które za swoją siedzibę przyjmie budynek młyna wodnego w Turtulu (instytucja zamierza ten niezwykły obiekt odbudować).
– Będą tam gromadzone nasiona najróżniejszych gatunków roślin, które dziś jeszcze są dość pospolite, ale w zmieniających się warunkach klimatycznych ma to ogromne znaczenie w perspektywie lat. Chcemy położyć nacisk na ochronę czynną siedlisk m.in. łącznie z wypasem owiec na murawach kserotermicznych z udrożnieniem Czarnej Hańczy przy siedzibie SPK – wyjaśniała dyrektor parku Teresa Świrubska.
Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi pieniądze przeznaczy m.in. na kontynuację ochrony bioróżnorodności ekosystemów leśnych, łąkowych, wodnych, rzecznych, zalewowych.
– Czyli całego spectrum przyrodniczego – informował dyrektor instytucji Mariusz Sachmaciński.
Partnerzy projektu będą też podejmować szerokie działania edukacyjne w zakresie ochrony bioróżnorodności i jej znaczenia dla regionu.
Kolejnym krokiem po podpisaniu umowy partnerstwa będzie złożenie wniosku o dofinansowanie projektu strategicznego „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej oraz funkcji ekosystemów na terenie województwa podlaskiego” przez urząd marszałkowski. Nastąpi to w poniedziałek, 13.01.
W piątkowym spotkaniu uczestniczyła również Anna Krysztopik, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w urzędzie marszałkowskim.
Aneta Kursa
red.: Anna Tyszkiewicz
fot.: Mateusz Duchnowski
Najnowsze relacje
- . Rolnictwo i Środowisko Nowe stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej w BDO
- . Rolnictwo i Środowisko Trwa nabór do Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP
- . Rolnictwo i Środowisko Podlaski Produkt Lokalny. Ocet z Podlasia: Historia tradycji produkcji octu w Białymstoku
- . Rolnictwo i Środowisko Podlaski Produkt Lokalny. Litewskie wypieki z Puńska