Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podlaski Produkt Lokalny. Spiżarnia Wielbut - coraz większa!

27 stycznia 2023

Słoiki z ozdobnymi etykietami

Spiżarnia Wielbut

Po łomżyńskim sukcesie Spiżarni Wielbut, teraz jej smakowitymi propozycjami mogą się cieszyć białostoczanie. Producentka zarejestrowanego na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych rejbaka zaprosiła do swojej spiżarni wielu twórców smaków z bazy prowadzonej przez Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego. Efektem jest nowe miejsce na białostockim rynku, gdzie można się zaopatrzyć w smakołyki od podlaskich producentów.

Najbliżej do niego mają mieszkańcy apartamentowca przy ul. Kaczorowskiego, bowiem tam właśnie na parterze otworzyła się białostocka siedziba  Spiżarni Wielbut.

- To miejsce ma służyć i mieszkańcom, konsumentom, bo mogą tu poznać i kupić rozmaite pyszności od podlaskich producentów, ale też samym producentom, bo mają miejsce w centrum stolicy regionu, gdzie ich produkty są dostępne – zaprasza i jednych, i drugich Monika Kosiorek-Olbryś, szefowa spiżarni i Zajazdu herbu Wielbut w Konarzycach [zarejestrowana i opisane w bazie PCPL dop. red.].

A w spiżarni już dziś można się zaopatrzyć m.in. w kapustę kiszoną w główce i kwas buraczany wpisany na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych od Sienkiewiczów z Czarnej Wsi Kościelnej [w naszej bazie – tu]; oleje z „Małej Olejarni Eli” [w bazie tu ], marynaty grzybowe i warzywne z hajnowskiej firmy Jarosława Jackiewicza [poczytać o nim można tu], jak też z siemiatyckiego „Polinatu” [w bazie – tu], który swoje suszone i marynowane grzyby nadbużańskie również ma wpisane na ministerialną listę.

Na półkach prezentują się butelki z „Pigwoniadą” od rodziny Pośledników [w naszej bazie jest tu], „Cydrem Podlaskim” [o nim piszemy tu], czy „Zbicieniem” i miodem pitnym z Augustowa [o Augustowskiej Miodosytni można poczytać tu]. W ladach pysznią się wędliny od „Kolinka” z Wysokiego Mazowieckiego [piszemy o nim tu], sery korycińskie rodziny Bielców [w bazie są tu] i „Sery z Puszczy” [napisaliśmy o nich tu].

Tuż obok królestwo właścicielki spiżarni, czyli gotowe dania jej produkcji: od słynnego rejbaka (łomżyńska odmiana babki ziemniaczanej), przez kartacze, krokiety, gołąbki, aż po zapakowane w słoiki smalczyk i rozmaite zupy.

- Przygotowaliśmy dania pakowane próżniowo, ale też dostępne są u nas na ciepło – zachęca Monika Kosiorek-Olbryś. – Można je kupić na wynos już gotowe do zjedzenia, albo wziąć zapakowane i podgrzać w domu.

W spiżarni Wielbut przy Kaczorowskiego na klientów czekają też miody, m.in. z wasilkowskich Łakoci Natury [piszemy o nich tu], owocowe soki z Samego Jabłka [w bazie PCPL jest – tu] a także mąki z Młyna Rafałek i różne gatunki aromatycznych herbat. Właścicielka też czeka - na kolejnych podlaskich producentów, którzy chcieliby zaprezentować się klienteli ze stolicy regionu.

- Planujemy regularne degustacje, by zachęcić białostoczan do podlaskich wyrobów. Udało się nam do nich przekonać łomżan, liczę że uda się przekonać białostoczan –  mówi właścicielka spiżarni.

tekst i fot.: Urszula Arter, Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich

Spiżarnia Wielbut:

- Łomża – Al. Legionów 50 G

- Białystok – ul. Kaczorowskiego 7, lok. U7

 

Publikujący: Aneta Kursa

27 stycznia 2023

Powrót na początek strony