Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podlaskie „Perły” 2023 zaprezentowały swoje potrawy

13 grudnia 2023

Trzy kobiety, jedna podczas wypowiedzi do mikrofonu

Jaziowe nóżki, wigilijne pączki z kapustą, miód znad Bugu, safor i pierogi ze szczupakiem oraz podlaski kisiel owsiany – tych przysmaków można było skosztować w środę, 13 grudnia, w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej (PMKL). Swoje potrawy zaprezentowało tam czterech z sześciu tegorocznych laureatów ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. W degustacji uczestniczyła m.in. Sekretarz Województwa Podlaskiego Mirosława Jaroszewicz-Łojewska.

– My wiemy, że te wszystkie potrawy mają ogromną tradycję i łączą pokolenia. Samorząd województwa chce, aby ta tradycja kulinarna, jako część dziedzictwa kulturowego, była podtrzymywana, pielęgnowana i, aby świat o niej się dowiedział – mówiła Mirosława Jaroszewicz-Łojewska. – Serdecznie wam dziękuję za to, co robicie i gratuluję wspaniałej nagrody. Jesteście prawdziwymi perłami – dodała. 

Wśród tegorocznych laureatów konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” znalazło się Koło Gospodyń Wiejskich Hołodzianka, które „Perłę” zdobyło za wigilijne pączki z kapustą.

– To u nas tradycyjna potrawa, którą się robi w dzień Wigilii Bożego Narodzenia. Ciasto jest podobne do tego, z jakiego robi się pączki nadziewane marmoladą, natomiast farsz jest wytrawny: kiszona kapusta i grzyby – wyjaśniały Marta Grygoruk i Irena Aleksiejuk. Panie podkreślały, że ta postna potrawa serwowana przez ich babki i prababki do dziś w rejonach Bielska Podlaskiego znajduje miejsce na stole wigilijnym. Cieszy się uznaniem smakoszy, nawet tych najmłodszych. Dla KGW Hołodzianki była to pierwsza tak prestiżowa nagroda. – Wielkie zaskoczenie, wielka radość, no i duma – mówiły laureatki.

Spore doświadczenie i aż cztery „Perły” na swoim koncie mają natomiast gospodynie z KGW w Radziłowie, z tego dwie zdobyły w tym roku: za jaziowe nóżki oraz safora i pierogi ze szczupakiem.

– Jaź to biebrzańska ryba zatapiana w occie ze względu na dużą ilość ości. W ten sposób ją przetwarzamy, żeby ości zmiękły, wtedy ryba jest łatwiejsza do spożycia – wyjaśniała Agnieszka Chrzanowska z KGW w Radziłowie. Natomiast safor to rybny rosół, do którego zaserwowały pierogi nadziewane szczupakiem.

Wśród tegorocznych „perłowiczów”, którzy przedstawili swoje potrawy w PMKL,był również Tadeusz Kruszewski. Uznanie jury zdobył jego Miód znad Bugu.

– Dlaczego jest inny niż pozostałe miody? Bo miejsce, gdzie powstaje jest unikatowe. To tereny bogate w roślinność kwitnącą, rośliny tradycyjne, ale też bardzo duże ilości chwastów i ten miód nadbużański ma zupełnie inny smak – mówił Tadeusz Kruszewski.

Kolejny podlaski laureat to Stowarzyszenie „Moszczonka” w Moszczonie Pańskiej. Członkinie tej organizacji zgłosiły do konkursu podlaski kisiel owsiany. Ta potrawa, nawet wśród wielbicieli kuchni tradycyjnej zazwyczaj nie cieszy się popularnością, jednak kisiel z Moszczony Pańskiej jest naprawdę smaczny. A to, jak zdradziła Helena Koroluk, zasługa płatków owsianych, które zastąpiły owies.

Ogólnopolski konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” odbywa się od 2000 r. Z Podlaskiego od tego czasu nagrodzono ponad 60 produktów. W tym roku nagrodzono jeszcze "Reni ciasta domowe" za mrowisko i zakład mięsny Rafała Dyczewskiego za koronę weselną  

W środowym spotkaniu uczestniczyli też m.in.: dyrektor PMKL Katarzyna Ancipiuk i dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich urzędu marszałkowskiego Andrzej Pleszuk.

W załączeniu zestawienie podlaskich laureatów konkursu od 2001 roku.

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Krzysztof Duszyński 

Opublikował: Edyta Chodakowska-Kieżel

13 grudnia 2023

Powrót na początek strony