Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podlaskie w Kraju Basków

18 maja 2023

Podlaskie w Kraju Basków / UMWP

Wymiana doświadczeń w obszarze żywności i rolnictwa oraz współpraca handlowa, to temat konferencji jaka odbyła się w dniach 16-18 maja br. w Bilbao. Województwo Podlaskie reprezentowali: Marek Olbryś, wicemarszałek województwa, Mariusz Dąbrowski, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej, Anna Krysztopik, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska oraz Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Konferencja połączona z targami, poświęcona była najnowszym trendom w sektorze rolno-spożywczym „Food 4 Future”. To jedno z największych wydarzeń w obszarach FoodTech i AgriTech w Europie. 

Delegacja podlaska spotkała się z przedstawicielami władz Kraju Basków, które reprezentował Bittor Oroz Izagirre, Wiceminister Rolnictwa, Rybołówstwa i Polityki Żywnościowej. Rozmowy dotyczyły współpracy handlowej, wymiany doświadczeń w obszarze rolnictwa i żywności, a także transferu wiedzy w zakresie budowy regionalnych ekosystemów innowacji, takich jak „Dolina Rolnicza 4.0”. Obie strony ustaliły powołanie grupy roboczej, której zadaniem będzie określenie pól potencjalnej współpracy podlasko-baskijskiej. Po spotkaniu wpis w księdze pamiątkowej „Food 4 Future” złożył wicemarszałek Olbryś.

Na konferencji jednym z dwóch prelegentów z Polski był dyrektor Dąbrowski, który wziął udział w dyskusji panelowej „Making Food Production Part of the Climate Change Solution”. Natomiast w części targowej członkowie delegacji z województwa podlaskiego mieli okazję nawiązać kontakty i zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi w obszarach żywności i rolnictwa. Ponadto przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego uczestniczyli w gali rozdania nagród Foodtech Innovation Awards w Muzeum Guggenheima, odwiedzili centrum naukowo-technologiczne AZTI w Bilbao oraz Baskijskie Centrum Kulinarne w San Sebastian.

źródło: UMWP
oprac.: Monika Pańko

Opublikował: Małgorzata Sawicka

18 maja 2023

Powrót na początek strony