Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ponad 1,6 mln zł dla wsi z województwa podlaskiego

8 maja 2023

Podpisanie umów z programu odnowy wsi województwa podlaskiego – Kreatywna wieś / UMWP

Remonty pomieszczeń, zagospodarowanie terenów zielonych czy inwestycje w odnawialne źródła energii – m.in. na takie potrzeby zostały przyznane pieniądze pochodzące z budżetu województwa w ramach szóstej edycji „Programu odnowy wsi województwa podlaskiego – Kreatywna wieś”. W poniedziałek, 8 maja, wicemarszałkowie: Marek Olbryś, Sebastian Łukaszewicz, członek zarządu Marek Malinowski oraz samorządowcy z 65 gmin podpisali umowy w tej sprawie.

Celem programu jest zintegrowanie i aktywizacja społeczności lokalnych. Dzięki dotacjom powstaną miejsca do rekreacji, centra aktywności czy kluby kultury.

– Przekazane pieniądze z pewnością pomogą lokalnym społecznościom. Mieszkańcy podlaskich wsi, którzy są bardzo aktywni, dzięki tym dotacjom będą mogli jeszcze prężniej rozwijać swoje społeczności – powiedział wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Smart Villages

Program „Kreatywna wieś” skierowany jest do samorządów województwa podlaskiego. Dotacje dostały gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. Maksymalna kwota dofinansowania to 30 tys. zł.

– Program ten jest bardzo ważny, bo powstałe w jego ramach inwestycje przekładają się na poprawę życia naszych małych ojczyzn – zaznaczył wicemarszałek Marek Olbryś.

Jak mówił Marek Malinowski, zainteresowanie inicjatywą było bardzo duże. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 79 wniosków na łączną kwotę niemal 2 mln zł.

– Dzięki tym środkom powstaną różnego rodzaju inwestycje czy działania najważniejsze i najbardziej potrzebne dla lokalnych społeczności – podkreślił.

Integrowanie społeczności wiejskiej

Jednym z beneficjentów programu jest gmina Dąbrowa Białostocka. Dzięki przekazanym przez samorząd województwa pieniądzom w kwocie 20 tys. zł wybuduje centrum aktywności lokalnej.

– W planach jest stworzenie takiej przestrzeni, aby wszyscy mieszkańcy mogli tam się spotykać i spędzać razem czas. Powstanie wiata rekreacyjna ze stołami i ławkami. W planach jest też m.in. zagospodarowanie terenu z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszej gminy – powiedział Artur Gajlewicz, burmistrz Dąbrowy Białostockiej.

Jedną z 65 dofinansowanych inicjatyw jest modernizacja świetlicy wiejskiej i budynku remizy OSP w Radulach. Na ten cel gmina Tykocin otrzymała 30 tys. zł. Jak mówił Mariusz Dudziński, burmistrz Tykocina, z tej inwestycji skorzystają nie tylko strażacy OSP, ale także lokalne koło gospodyń wiejskich i mieszkańcy.

Z rekordowej puli środków skorzysta także gmina Siemiatycze. W miejscowości Zalesie powstanie mała architektura. Na ten cel gmina otrzymała 30 tys. zł.

– We wsiach, gdzie nie ma świetlic, budujemy wiaty. Jedna z nich powstanie w miejscowości Zalesie. Będzie miała pow. 100 m kw., a także doprowadzony prąd. Dzięki temu mieszkańcy mają swoje miejsca spotkań, m.in. do organizacji imprez okolicznościowych – poinformował Edward Krasowski, wójt gminy Siemiatycze.

Z kolei gmina Jedwabne zakupi lampy solarne, które zostaną zamontowane w miejscowości Brzostowo. Burmistrz gminy Adam Niebrzydowski zaznaczył, że ekologiczne rozwiązania są bardzo ważne, szczególnie że miejscowość ta znajduje się w otulinie Parku Biebrzańskiego.

W minionych pięciu edycjach programu do wsi w województwie podlaskim trafiło ponad 3,5 mln zł na 248 projektów.

W załączeniu pełna lista dotacji 6. edycji „Programu odnowa wsi województwa podlaskiego – Kreatywna wieś”.

Paulina Dulewicz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Małgorzata Januszkiewicz

8 maja 2023

Powrót na początek strony