Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Promocja tradycyjnej i zdrowej żywności. Targi „Polska smakuje” w Augustowie

1 lipca 2023

Promocja tradycyjnej i zdrowej żywności. Targi „Polska smakuje” w Augustowie / UMWP

Najwyższej jakości wędliny, sery, miody i inne produkty regionalne z Podlaskiego, a także z wielu części kraju przyciągnęły wspaniałym zapachem, smakiem i wyglądem do Augustowa nawet najbardziej wymagających konsumentów. Regionalnych przysmaków w centrum letniej stolicy Podlaskiego w sobotę (1.07) próbowali także wicemarszałkowie województwa: Marek Olbryś i Sebastian Łukaszewicz.

Targi to okazja, aby kupić ekologiczną i tradycyjną żywność, a także rękodzieło. Cały przekrój regionalnych produktów prezentują producenci z czterech wschodnich regionów Polski – to dla nich doskonała promocja.

– Wszyscy, którzy cenią sobie zdrową i smaczną żywność, dziś na pewno nie będą zawiedzeni. Nasz region to prawdziwe zagłębie doskonałych produktów spożywczych – przekonywał wicemarszałek Marek Olbryś.

Sobotnie wydarzenie było też okazją do wręczenia specjalnych wyróżnień m.in. odznaki honorowej „Zasłużony dla rolnictwa” oraz statuetek za współpracę z Oddziałem Terenowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. To ostatnie odebrał z rąk radnej Jadwigi Zabielskiej dyrektora białostockiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa m.in. Sebastian Łukaszewicz.

– Województwo Podlaskie może się pochwalić swoimi regionalnymi potrawami, ale też różnorodną kuchnią. Lokalne przysmaki, specjały i rozmaite dania to wielkie bogactwo kulturowe i prawdziwe dziedzictwo kulinarne naszego regionu – podkreślał podczas odbierania nagrody.

Na targach nie zabrakło również konkursów dla publiczności, animacji dla dzieci, pokazów kulinarnych i dobrej muzyki. Wystąpił m.in. zespół ludowy „Wrzosy” oraz zespół „BACKSTAGE”.

Tego dnia, w Szkole Podstawowej nr 3 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie rozstrzygnięto też XXII edycję konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” skierowanego do osób wytwarzających w tradycyjny sposób potrawy i produkty kulinarne. W tym roku lokalni producenci zgłosili ich ponad 50. Więcej informacji o tym konkursie znajduje się w tym artykule.

Organizatorem wydarzenia był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i augustowski samorząd. Patron honorowy targów to Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W wydarzeniu uczestniczyli także: radna Wanda Mieczkowska, radny Paweł Wnukowski przewodniczący Komisji Rozwoju, Gospodarki, Infrastruktury i Promocji, europoseł Krzysztof Jurgiel oraz poseł Kazimierz Gwiazdowski.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Aneta Kursa
fot.: Mateusz Duchnowski

Publikujący: Edyta Chodakowska-Kieżel

1 lipca 2023

Powrót na początek strony