Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Pszczelarskie święto w Podlaskiem

24 września 2022

Wicemarszałek Łukaszewicz mówi do mikrofonu ze sceny

Pszczelarskie święto w Podlaskiem

Tłumy zwiedzających, rozmaite odmiany miodów, sprzęt pszczelarski we wszelkiej postaci a także wykłady i kulinaria czekają na gości 38. Ogólnopolskich Dni Pszczelarza, które odbywają się w ten weekend w Białymstoku. Podczas oficjalnego otwarcia pszczelarskiego święta w sobotę, 24 września samorząd Województwa Podlaskiego, który jest współorganizatorem wydarzenia, reprezentował Sebastian Łukaszewicz, wicemarszałek województwa podlaskiego.

- Dziękuję i szanuję, to dwa słowa, które przede wszystkim dziś powinny wybrzmieć wobec wszystkich państwa – mówił do zgromadzonych na uroczystości pszczelarzy Sebastian Łukaszewicz, wicemarszałek. - Wszyscy musimy pamiętać, że – jak pisał Marek Arureliusz - kiedy zginie pszczoła, ludziom pozostaną jedynie cztery lata życia. To Wy przede wszystkim pracujecie na przedłużenie naszego życia, naszej całej planety. I za to składam Wam podziękowania i wyrazy szacunku.

O słowach Marka Aureliusza wspomniał też w liście skierowanym do pszczelarzy Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów, który oprócz życzeń i gratulacji polecał zwiedzającym zapoznanie się z „Miodem z Sejneńszczyzny- Łoździejszczyzny”, który kilka lat temu - jako jeden z pierwszych produktów z Podlasia - uzyskał europejski certyfikat  „Chronionej nazwy pochodzenia”.

Życzenia świętującej braci pszczelarskiej składali też europoseł Krzysztof Jurgiel i Lech Kołakowski, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi a także dr hab. Piotr Zieliński, dziekan Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, współorganizator wydarzenia. Do gratulacji dołączyła też Bogusława Szczerbińska – Wicewojewoda Podlaski.

Na scenie ustawionej w campusie uniwersyteckim prym wiedli jednak pszczelarze. Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeusz Dylon przypomniał wszystkim zgromadzonym skrót historii powstania związku a także wręczył pszczelarskie insygnia (ozdobny łańcuch z pszczelarskim godłem) Wojciechowi Tryźnie, prezesowi Podlaskiego Związku Pszczelarzy. W roku następnym będą przekazane kolejnym organizatorom dni pszczelarza.

Uroczystość była też okazją do odznaczeń i wyróżnień. Złoty Krzyż Zasługi – za zasługi na rzecz rozwoju i upowszechniania pszczelarstwa otrzymał dr hab. Zbigniew Kołtowski – wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego. Honorowe odznaki „Zasłużonego dla rolnictwa” otrzymali: Alojzy Guzowski, Wacław Dudziński, Kazimierz Taudul, Dariusz Kuderko i Antoni Kraszewski. Uhonorowano też pszczelarzy i przyjaciół pszczelarstwa okolicznościowymi medalami 100. rocznicy powstania Polskiego Związku Pszczelarskiego, medalami i statuetką im. ks. dr Jana Dzierżonia.

Podczas pszczelarskiego spotkania rozstrzygnięto też wojewódzki konkurs na Pszczelarza Roku.

- To znakomita okazja, by właśnie podczas takiego spotkania wyróżnić tych, którzy wzięli udział w 2. edycji naszego konkursu - mówił wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz. -  Wzięło w nim udział ośmiu pszczelarzy i oni wszyscy są już wygrani - zapowiedział.

Jednak głównych wygranych było – czworo, bo I nagrodę otrzymały dwa pszczelarskie małżeństwa:

- Alina i Włodzimierz Owłasiuk – z miejscowości Przybudki oraz Elżbieta i Andrzej Semeniukowie – z Wasilkowa.

II nagroda powędrowała do Anatola Rybaka z miejscowości Mikłasze a III miejsce zajął Marcin Kruszewski z Łap. Wyróżnienia trafiły do: Krzysztofa Przeborowskiego (Sejny), Wiesława Dobrowolskiego (Sosnowo), Wojciecha Żyłkiewicza (Białystok) i Wiktora Wolszczuka (Siemiatycze).

Laureaci konkursu otrzymali pakiety roślin miododajnych, sprzęt pszczelarski, nagrody pieniężne i pamiątkowe grawertony a także upominki od zaprzyjaźnionych instytucji: Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Podlaskiej Izby Rolniczej.

Ogólnopolskie Dni Pszczelarza trwają do niedzieli 25 września. Na odwiedzających czekają stoiska pełne miodu, pokazy pszczelarskie, występy rozmaitych zespołów i kulinaria przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. One także wzięły udział w sobotnim konkursie kulinarnym na potrawę z wykorzystaniem miodu. Laureatem konkursu zostało KGW „Nove Dworzanki” za kanapki z chleba żytniego własnego wypieku ze smalczykiem i cebulką karmelizowaną w miodzie.

tekst: Urszula Arter
red., fot.: Paulina Dulewicz

Opublikował: Natalia Adamowicz

24 września 2022

Powrót na początek strony