Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Baśniowa Suwalszczyzna idealna na wakacyjny urlop

19 lipca 2024

kartacze przekrojone na białym talerzu

Baśniowa Suwalszczyzna idealna na wakacyjny urlop

Kolejna wakacyjna propozycja na wyprawy lokalne to Suwalszczyzna. To region bogaty zarówno w piękno natury, jak i różnorodność lokalnej kuchni. Zapraszamy do krainy „pięknej jak baśń” na polskim biegunie zimna.

Najciekawsze to, co jeszcze nie odkryte, dlatego podczas planowania urlopu na Suwalszczyźnie warto zacząć od północy regionu i przy okazji posmakować tamtejszych specjałów. Najsmaczniejsze miejsca znajdziecie w naszej bazie internetowej Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego: https://produkty.podlaskie.eu/producenci/region/suwalski.

Ze stynką i kartaczem

Idealną bazą wypadową na letni urlop będzie Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Szelmencie. Znajduje się u stóp Góry Jesionowej nad jeziorem Szelment Wielki. Zaledwie 15 kilometrów od Suwałk w niedalekiej odległości od Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Latem ośrodek oferuje kilometrowy wyciąg nart wodnych i park wodny, a także teren rekreacyjny. Miłośnicy sportów wodnych na miejscu znajdą wypożyczalnię sprzętu wodnego w tym m.in. desek SUP, kajaków i rowerów wodnych, natomiast ci kochający plażowanie docenią piękną piaszczystą plażę z parasolami i leżakami. W ośrodku jest całoroczna baza noclegowa w dwóch budynkach.

Tuż obok w Jeleniewie warto skosztować prawdziwych smaków Suwalszczyzny, które oferuje Restauracja „Pod Jelonkiem”, jedna z najstarszych w okolicy. Od lat niezmiennie szefową kuchni jest pani Maria, laureatka wielu konkursów kulinarnych. Oprócz ryb pochodzących z tutejszych jezior, w tym słynnej „suwalskiej stynki” wpisanej na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w karcie znajduje się duży wybór dań mięsnych. Najpopularniejsze są oczywiście kartacze, ale te podawane tutaj są z mięsem z jelenia. Dla tych, którzy trochę lokalnego smaku chcą zabrać ze sobą do domu restauracja wprowadziła klasyczne słoiki – weki ze stynką, węgorzem w occie, ale też smalczyk i wielkie słoje z zapeklowanym mięsem i mielonką. Warto zaopatrzyć się tam na kolację. Rybka w occie zjedzona wieczorową porą na plaży w WOSiR Szelment prosto ze słoika przy blasku zachodzącego suwalskiego słońca. To wspomnienie, które pozostanie z Tobą na długo po powrocie z urlopu.

Ser ze 100-letnią tradycją

Plażowanie w Szelmencie to doskonały pomysł na odpoczynek, stąd warto wyruszyć na długie spacery po Suwalskim Parku Narodowym. W okolicach znajdują się rozliczne szlaki turystyczne, które możesz pokonać również rowerem, bowiem przez park biegnie trasa Green Velo. Jedną z ciekawszych atrakcji jest park podworski w Starej Hańczy i jezioro Hańcza – najgłębsze ze wszystkich w Polsce. Rowerowy szlak kończy się przy kładce nad rzeką Czarna Hańcza. A stamtąd już tylko 20 minut dzieli nas od Wiżajn, bo właśnie tam skosztujesz lokalnej ryby wędzonej w sposób tradycyjny. Ryby oferowane w sklepie Huberta Falkowskiego z Gospodarstwa Rybackiego „Falko” pochodzą przede wszystkim z pobliskiego jeziora Wiżajny. Świeże ryby są wędzone w murowanej wędzarni opalanej olszyną, tak jak robiło się to dawniej. W sklepie można też kupić ryby świeże oraz szereg rybnych przetworów.

Wiżajny słyną także z serów, których historia produkcji sięga ponad 100 lat! Jedną z przedstawicielek serowarskiej kompanii z Wiżajn jest Barbara Żeliszczak. W swojej przydomowej serowarni produkuje sery pod nazwą „Sery Basi”. A wśród nich są sery świeże, dojrzewające, z rozmaitymi dodatkami. Są też jogurty i masło. Warto dodać, że ser z Wiżajn -podpuszczkowy, naturalny także jest zarejestrowany na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych.  

Rekordzista tradycyjnych smaków

Kręta, malownicza droga z Wiżajn poprowadzi nas do miejscowości tuż przy litewskiej granicy – do Ejszeryszek. Jeśli po drodze się gdzieś zgubimy, do celu doprowadzi nas słodki zapach maku i świeżego ciasta z Cukierni Ejszeryszki pani Celiny Glińskiej Najsłynniejszy jest makowiec, pieczony według rodzinnej receptury, wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na drogę warto zaopatrzyć się też w słynne ciastka w formie małych „grzybków”, uwielbiane szczególnie przez dzieci.

Jeżeli tęsknisz za smakiem wędlin z dzieciństwa to na pewno ich smak odnajdziesz także w Ejszeryszkach. To tu znajduje się Masarnia Protasiewicz pana Tadeusza Protasiewicza. To człowiek zafascynowany tradycyjnymi recepturami wywodzącymi się z wielokulturowej kuchni Suwalszczyzny.  Pan Tadeusz jest podlaskim rekordzistą, w liczbie swoich produktów wpisanych na wielokrotnie już wymienianą Listę Produktów Tradycyjnych. Dzięki jego staraniom ministerialna lista wzbogaciła się o siedem pozycji: od kiełbas, przez boczek, do golonki. U pana Tadeusza można się zaopatrzyć nie tylko w wędliny, ale też mięso specjalnie zamarynowane na grilla.

Objeżdżając Suwalszczyznę warto też zajrzeć do jednej z wielu pasiek, które na tych terenach stacjonują. Idealnym będzie mód rzepakowy, mniszkowy, leśny, lipowy z pasieki w Rakówku od pana Marka Wiśniewskiego. Pszczoły pana Marka zbierają nektar na pobliskich łąkach, lasach, także w dziewiczych terenach Puszczy Romnickiej, co czyni go wyjątkowym.

Zachęcamy do odkrywania suwalskiej bajkowej krainy i podlaskich smakołyków, które znajdziesz w bazie produkty.podlaskie.eu.

 

tekst: Cecylia Lola-Gołembiewska/Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
foto: Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Opublikował: Dawid Korpacz

19 lipca 2024

Powrót na początek strony