Dziękczynienie za plony w Miastkowie
Dziękczynienie za plony w Miastkowie
– W sposób szczególny przeżywam tę uroczystość, bo urodziłem się nieopodal i tu kształtowałem się wśród niewzruszonych tradycji wiary i rodziny, które potem starałem się realizować w Solidarności, na podstawie nauki społecznej Kościoła. Ten etos noszę w sobie i jestem z tego dumny. Z wartościami dojdziemy daleko i wysoko i będziemy dobrymi ludźmi. W imieniu zarządu województwa bardzo wam dziękuję drodzy rolnicy i zapewniam o opiece samorządu nad gminą Miastkowa – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Dziękczynienie rozpoczęła polowa msza święta, którą celebrował ks. Czesław Dygan, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej w Miastkowie.
– Dożynkowym dziękczynieniem, ale też zabawą nawiązujemy do tradycji naszych praojców. Mimo wszelkich przeciwności, mamy chleb przygotowany przez naszych starostów, którym może się nakarmić każdy. To ważne, zwłaszcza dziś, gdy w ojczyźnie naszej panoszy się egoizm, gdy coraz więcej jest takich, którzy zapominając o wymowie chleba, nie chcą się podzielić nim z innymi, a jak najwięcej zatrzymać dla siebie. Widzimy, czym jest chleb dla całego świata, gdy zamknięte zostało przez władze rosyjskie Morze Czarne i nie można dowieźć ziarna z tego spichlerza, jakim jest Ukraina do krajów, gdzie jest wyczekiwany – mówił kapłan.
Ks. Czesław Dygan wraz ze starostami dożynek Anną i Kazimierzem Siemińskimi podzielili dożynkowy bochen przygotowany przez mieszkańców Zaruzia, którzy wykonali także wieniec, który będzie reprezentował gminę na dożynkach diecezji łomżyńskiej w Zuzeli. Do tradycji Święta Dziękczynienia za plony nawiązywały w Miastkowie także dary przygotowane przez mieszkańców pozostałych miejscowości: kosze owoców i ciasta.
– Dzięki pracy rolników co dzień trafia na nasze stoły ten chleb, dar ziemi, która jest ostroją polskości i podstawą naszej wspólnej tożsamości – mówił Kazimierz Górski, wójt gminy Miastkowo.
Wśród uczestników byli także: Lech Szabłowski, starosta łomżyński oraz przedstawiciele instytucji samorządowych.
Po zakończeniu uroczystości religijnych Kazimierz Górski zaprosił mieszkańców na dożynkowy piknik z przysmakami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich, muzyką i atrakcjami dla dzieci.
tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Paulina Tołcz