Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ogólnopolska konferencja w zakresie szacowania szkód łowieckich

25 listopada 2022

„Szacowaniem szkód łowieckich powinny zajmować się osoby posiadające gruntowną wiedzę i duże doświadczenie. Dlatego też tak istotne jest organizowanie takich wydarzeń” – mówił wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz podczas dwudniowej konferencji, która rozpoczęła się w czwartek, 24 listopada, w Białowieży.

Jest to pierwsze takie wydarzenie w Polsce. Ma ono na celu wymianę doświadczeń oraz wypracowanie optymalnych sposobów postępowania w sytuacji szkody.

– Województwo podlaskie to tereny przyrodnicze i duże obszary rolnicze, które sprzyjają bytowaniu licznych gatunków zwierząt, w tym łownych. Są wśród nich też łosie, które wyrządzają znaczne szkody. Jako Zarząd Województwa Podlaskiego wypłaciliśmy bardzo duże odszkodowania w tym zakresie. W rekordowym, 2020 roku, było to 3,1 mln zł, a w 2021 – 2,8 mln zł – zaznaczył Sebastian Łukaszewicz. – Te kwoty uświadamiają nam, że szacowaniem szkód łowieckich powinny zajmować się osoby posiadające gruntowną wiedzę i duże doświadczenie w swojej dziedzinie i w tej tematyce. Dlatego też tak jest istotne organizowanie takich wydarzeń – podkreślił.

Nauka pod okiem ekspertów

Do Białowieży przyjechali m.in. przedstawiciele zarządów województw, urzędów wojewódzkich, związków łowieckich, lasów państwowych oraz izb rolniczych z całego kraju. Wicemarszałek podziękował zgromadzonym za tak liczne przybycie. Zapowiedział także, że to nie ostatnie tego typu wydarzenie.

– Chcielibyśmy, aby ludzie z całej Polski o szkodach łowieckich rozmawiali w naszym województwie – powiedział, życząc owocnych obrad.

I tak o szacowaniu szkód wyrządzanych przez dziką zwierzynę w sadach, na plantacjach towarowych i szkółkach opowiedział Bogumił Markuszewski, rzeczoznawca w zakresie spraw związanych z ogrodnictwem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa Oddziału w Olsztynie. Rafał Będkowski, rzeczoznawca Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa (SITR), przybliżył temat technicznych i prawnych problemów w procesie szacowaniu szkód łowieckich w uprawach jednorocznych. Z kolei o komunikacji międzyludzkiej i zasadach bezpieczeństwa podczas określania strat mówił prezes SITR w Opolu Wiesław Miś.

Drugiego dnia spotkania (w piątek, 25 listopada) podjęte zostaną m.in. tematy dotyczące modeli odpowiedzialności i procedur prawnych za szkody łowieckie, a także możliwości związane z dochodzeniem odszkodowań. Konferencję zakończy panel podsumowujący, podczas którego przewidziano miejsce na pytania, dyskusje oraz wymianę doświadczeń.

Szczegółowy program Ogólnopolskiej konferencji w zakresie szacowania szkód łowieckich znajduje się w załączeniu.

Anna Augustynowicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Anna Augustynowicz

25 listopada 2022

Powrót na początek strony