W Przystawańcach – na słodko!
- Bardzo dziękuję za to, że mogę tu być dziś z Wami w takim przedświątecznym, bardzo rodzinnym czasie – mówił do gospodyń i uczestników spotkania radny Paweł Wnukowski. – Święta Bożego Narodzenia, a zwłaszcza Wigilia to najpiękniejsze, bardzo radosne i ciepłe święta, dlatego to spotkanie ma naprawdę wyjątkowy charakter.
Radny Paweł Wnukowski i wójt Witold Liszkowski ubrani w fartuchy Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego wspólnie z paniami z KGW w Przystawańcach ucierali mak, wyrabiali drożdżowe ciasto niezbędne do przygotowania „kuciukai” – litewskiej potrawy obowiązkowej na wigilijnym, litewskim stole. To niewielkie kuleczki z drożdżowego ciasta upieczone i następnie podawane w mleku makowym. Jak zdradziła nam obecna na spotkaniu etnograf Aldona Wojciechowska, te skromne, małe kuleczki są symbolem słońca i ciepła.
- To ukłon w stronę przesilenia zimowego i powrotu słońca – tłumaczyła. – Z kuciukai także wróżono zamążpójście i zostawiano je na stole na noc, dla dusz naszych zmarłych.
Tę litewską potrawę gospodynie z KGW w Przystawańcach planują zarejestrować na Liście Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Stosowny wniosek – opiniowany przez Marszałka Województwa Podlaskiego - jest w już w przygotowaniu.
- I takie wieści mnie bardzo cieszą – komentował wójt Witold Liszkowski. – Mam nadzieję, że nie poprzestaniemy tylko na tej potrawie. Chcemy zadbać o rejestrację kolejnych. Planujemy też w przyszłości wydać album o potrawach z konkretnych wsi naszej gminy i ich historii.
Wigilijne Gotowanie z Podlaskim Centrum Produktu Lokalnego odbyło się już w Drohiczynie (dania mięsne), w Wasilkowie (dania postne). Spotkanie w Przystawańcach było trzecim i poświęconym słodkościom. Na stole oprócz kuciukai gościł też miodownik i rolada waflowa, nie zabrakło też pierniczków i drożdżówki z makiem.
Finał cyklu wigilijnego gotowania odbędzie się 10 grudnia na białostockiej Giełdzie na Andersa. Wówczas prezentowane będą potrawy z karpia knyszyńskiego oraz kapusty kiszonej i ogórków. 12 wybranych potraw znajdzie swoje miejsce w elektronicznej książce kucharskiej, która będzie opublikowana wraz ze zdjęciami i filmami instruktażowymi na stronie Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego: pcpl.wrotapodlasia.pl.
Urszula Arter, Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich
fot.: Kamil Timoszuk