Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

XXII edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”

4 maja 2023

Bardzo dużo jedzenia.

Kulinarne dziedzictwo / fot.: Paweł Krukowski

To ogólnopolski konkurs na najlepszy regionalny produkt żywnościowy oraz potrawę tradycyjną. Decyzję o ogłoszeniu wojewódzkiego etapu tego kulinarnego turnieju zarząd województwa podjął na posiedzeniu w czwartek, 4 maja.

– Ten konkurs to świetna okazja do tego, by wypromować produkty charakterystyczne dla naszego regionu. A że warto, to nie ulega wątpliwości, bo Podlaskie kuchnią lokalną stoi – mówił wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Konkurs podzielony jest na trzy kategorie:

  1. Potrawa regionalna – dwuosobowe zespoły przygotowują menu składające się z zupy i przystawki. Dania powinny być ściśle powiązane z regionem.
  2. Produkt regionalny – powinien wywodzić się z tradycji i kultywowanych w danym regionie zwyczajów.
  3. Kategoria „Od pola do stołu” – uczestniczyć w niej mogą producenci, którzy do konkursu zgłaszają produkt podstawowy ze swoich hodowli czy upraw, np. jaja, owoce, warzywa.

Zmagania będę przebiegały dwuetapowo: etap wojewódzki odbędzie się 1 lipca w Augustowie, a jego laureaci będą reprezentować nasz region w finale ogólnopolskiej nagrody kulinarnej „Perła”, który odbędzie się 30 września podczas Targów Smaki Regionów w Poznaniu.

Organizatorem przedsięwzięcia na szczeblu centralnym jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego w partnerstwie ze Związkiem Województw RP. W województwie podlaskim organizatorami eliminacji jest Samorząd Województwa Podlaskiego, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego (PODR) w Szepietowie oraz Oddział Terenowy w Białymstoku Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmuje Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Anna Augustynowicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Aneta Kursa

4 maja 2023

Powrót na początek strony