Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Kampania ekologiczna Co naprawdę straszy?

25 października 2024

Celem tej akcji Województwa Podlaskiego i Lasów Państwowych jest zachęcenie osób w każdym wieku do włączenia się w misję dbania o środowisko. O założeniach inicjatywy opowiedzieli podczas piątkowego, 25.10, briefingu w Nadleśnictwie Katrynka m.in. marszałek Łukasz Prokorym i członek zarządu Bogdan Dyjuk.

Pomysł na akcję zrodził się z potrzeby zadbania o środowisko naturalne – śmieci szpecą je i trują. Konieczna jest regularna edukacja, bo wciąż jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji zanieczyszczania otoczenia. Mówił o tym Łukasz Prokorym.

– Swoją akcją chcemy zachęcać wszystkich, abyśmy się włączali w różne działania, które mają na celu sprzątanie lasów, oczyszczanie, a także promocję nieśmiecenia – wyjaśniał.

Środowisko to my

W podobnym tonie wypowiedział się Bogdan Dyjuk. Podkreślił on, że największym dobrem człowieka jest zadbane, czyste środowisko naturalne. Dlatego takie kampanie są potrzebne.

– Chcemy, żeby jak najwięcej osób włączyło się w akcję pozbywania się straszydeł śmieciowych z naszych przepięknych lasów – podkreślał.

Członek zarządu przypomniał, że partnerami inicjatywy są – podlagające pod podlaski samorząd – Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Suwalski Park Krajobrazowy i Łomżyński Park Krajobrazowego Doliny Narwi.

– Społeczeństwo wciąż ma ograniczoną świadomość tego, że wyrzucając zwykłą butelkę czy inny śmieć zanieczyszczają środowisko naturalne. A bez czystego, naturalnego środowiska nie ma nas. To nie wilk straszy w lesie, tylko coś, co jest sztuczne i nam szkodzi – przekonywała Joanna Kurzawa, dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej im. Prof. W. Sławińskiego w Supraślu.

Każdy może pomóc

Do przyłączenia się do kampanii zachęcał także nadleśniczy z Nadleśnictwa Dojlidy Maciej Dawidziuk. Informował on, że akcję zbierania zanieczyszczeń może zainicjować każdy, a pracownicy parków i nadleśnictw zaangażują się jako przewodnicy i czynni uczestnicy zbiórki. Wystarczy się z nimi skontaktować w tej sprawie (lista podmiotów na dole strony – red.).

–  Marzy nam się, żeby las kojarzył się z bezpieczeństwem i czystym powietrzem – zaznaczył.

O tym, jak ważna jest świadomość ekologiczna mówiła Anna Krysztopik, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska urzędu marszałkowskiego. Z kolei Emilia Motel, p.o. zastępcy dyrektora Promocji Województwa i Turystyki przypomniała, że akcję po raz kolejny firmują typowe dla regionu zwierzęta, które w odpowiednich aranżacjach wykreowała sztuczna inteligencja.

– Nasze zwierzaki fajnie promują województwo i chcieliśmy je wykorzystać, aby przekazać coś naprawdę ważnego – wyjaśniła.

Warto wiedzieć – warto działać

Duże akcje sprzątania odbywają się regularnie podczas Światowego Dnia Ziemi, międzynarodowej akcji Sprzątania Świata czy ogólnopolskiej Operacji Czysta Rzeka.

Organizowane są też wydarzenia łączące ruch z dbaniem o środowisko – chociażby inicjatywa Suwalskiego Parku Krajobrazowego Rowerowe Sprzątanie Świata w Światowy Dzień bez Samochodu czy Mistrzostwa Ploggingu (czyli joggingu połączonego ze zbieraniem śmieci) w Puszczy Knyszyńskiej.

Zabierz piątkę z lasu to z kolei propozycja Lasów Państwowych. Wystarczy wykonać trzy proste kroki, które mogą wiele zdziałać: 1. Podczas spaceru zbierz minimum pięć sztuk śmieci. 2. Sfotografuj je, a zdjęcie opublikuj w mediach społecznościowych, wpisując hasło akcji #zabierz5zlasu. 3. Oznacz znajomych i zachęć ich do takiego samego zaangażowania.

Przyjemne i pożyteczne

Działać można także indywidualnie. Przede wszystkim każdemu powinna przyświecać zasada: weź z powrotem to, co przyniosłeś. Będąc na grzybach czy spacerze warto wykazywać się uważnością i wynosić z lasu to, co nie jest elementem natury. Wysypisko śmieci w lesie? To temat dla Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Należy go zgłosić poprzez formularz online lub aplikację mObywatel.

Przyjemność połączona z pożytkiem? Odpowiedzią jest plogging. Podlaskie trasy przyciągają biegaczy różnorodnością, dostępnością i nieskażoną naturą. Dzięki ploggingowi mogą zachować swój unikatowy charakter – a nawet stać się jeszcze piękniejsze!

Anna Augustynowicz
fot.: Kamil Timoszuk

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku
ul. Lipowa 51, 15-424 Białystok
+48 85 748 18 00
rdlp@bialystok.lasy.gov.pl
www.bialystok.lasy.gov.pl

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej im. Profesora Witolda Sławińskiego
ul. Chodakowskiego 3, 16-030 Supraśl
tel. (85) 718 37 85,
e-mail: sekretariat@pkpk.pl
www.pkpk.pl

Suwalski Park Krajobrazowy
Malesowizna 24, 16-404 Jeleniewo
tel. 87 569 18 01
sekretariat@spk.wrotapodlasia.pl
https://spk.org.pl/

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi
Drozdowo, ul. Główna 52, 18-421 Piątnica
tel. 86 224 51 60
sekretariat@lpkdn.wrotapodlasia.pl
https://lpkdn.wrotapodlasia.pl/

 

Opublikował: Małgorzata Sawicka

25 października 2024

Powrót na początek strony