Trwa nabór do projektu dla kobiet z województwa podlaskiego działających na rzecz przyrody
Autorki wszystkich zakwalifikowanych projektów otrzymają bogate wsparcie merytoryczne, a dodatkowo minimum 40 projektów zostanie dofinansowanych kwotą do 3 tysięcy złotych. W ramach programu odbędą się webinary, konsultacje
z ekspertami, spotkania regionalne, a także wydarzenia sieciujące liderki, organizacje i partnerów.
– Kobiety budują społeczny kapitał wsi, a naszą misją jest ich wspieranie i łączenie. Dla nich chcemy tworzyć przyjazną płaszczyznę inspiracji i wymiany. Zachęcamy
do wspierania się nawzajem w realizacji działań. Współpraca i zrozumienie potrzeb swoich, ale i naszego otoczenia to najcenniejsza wartość programu – mówi Monika Roszak z Fundacji Roll-na – tym właśnie Zakorzenione różnią się od wielu innych programów społecznych, to nie tylko dofinansowanie działania, ale przede wszystkim poszerzenie kompetencji, nowe znajomości i w końcu – ochrona przyrody, która włącza i angażuje mieszkańców.
Z troski o “małą ojczyznę”
Program Zakorzenione powstał z myślą o powrocie do tradycji i natury, ma inspirować do zadbania o najbliższe otoczenie, tak aby dawało radość i wytchnienie. Większa ilość zieleni ochroni przed suszą, da cień i spokój w upalne dni. Przydomowe ogródki znów mogą cieszyć feerią kolorów i zapachów, a jednocześnie stać się domem dla owadów i innych drobnych organizmów.
Program adresowany jest do liderek w województwach: podlaskim, lubelskim warmińsko-mazurskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, na Kaszubach
i we wschodniej części Mazowsza. Dla kobiet działających lub chcących działać na rzecz środowiska naturalnego w swojej okolicy – sołtysek i członkiń Kół Gospodyń Wiejskich.
– Sołtyski to osoby, które dbają o swoją mała ojczyznę, mieszkańców i wspólnotę, a dbanie o środowisko jest dla nich naturalne i oczywiste. Udział w Programie Zakorzenione pozwoli poznać im inne osoby, które dzielą podobne wartości. Otrzymane wsparcie merytoryczne I finansowe pozwoli na realizację ciekawych działań na rzecz środowiska z mieszkańcami i dla mieszkańców – podkreśla Marta Smejda, współzałożycielka grupy Sołtyski.
Wsparcie na różnych poziomach
Program podzielony jest na etapy. W pierwszej fazie do działań zostanie zaproszonych 80 liderek, które otrzymają wsparcie merytoryczne i edukacyjne dotyczące tego, jak współpracować z mieszkańcami i realizować akcje prośrodowiskowe. Wybrane projekty opracowane przez sołtyski i członkinie KGW otrzymają także wsparcie finansowe. Zostanie nim objętych nie mniej niż 40 inicjatyw.
Na kolejnym etapie do Programu Zakorzenione dołączą organizacje lokalne, które wezmą udział w działaniach edukacyjnych. 10 inicjatyw otrzyma wsparcie finansowe na działania prośrodowiskowe realizowane w lokalnych społecznościach.
Projekty realizowane będą od września do grudnia 2023 roku. W tym czasie uczestniczki otrzymują wsparcie merytoryczne i możliwość sieciowania z innymi liderkami i organizacjami. Czekają na nie spotkania online i na żywo sześć webinarów i sześć spotkań ze specjalistami i specjalistkami, indywidualnie konsultacje projektów z ekspertkami, wsparcie w promocji działań oraz doradztwo w zakresie budowania materiałów edukacyjnych. Odbędą się również trzy spotkania regionalne dla liderek i dwa szkolenia ogólnopolskie, które pozwolą uczyć się od siebie wzajemnie.
Aby się zgłosić wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie nawzajem.pl. Program jest bezpłatny. Realizują go Fundacja Roll-na, grupa Sołtyski, Fundacja Wspomagania Wsi oraz Fundacja Polska z Natury.
Więcej informacji znajduje się tutaj.
źródło: fundacja Roll-on
oprac.: Aneta Kursa
Najnowsze relacje
- . Rolnictwo i Środowisko Spotkanie dotyczące konkursu na inwestycje wodno-ściekowe
- . Rolnictwo i Środowisko Kuchnia regionalna - jesień na talerzu - rozstrzygniecie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- . Rolnictwo i Środowisko Znamy zwycięzców Olimpiady Aktywności Wiejskiej
- . Rolnictwo i Środowisko Tatarskie przysmaki – oferta złożona z pominięciem otwartego konkursu ofert