Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

W Białymstoku uczczono pamięć Jana Szyszko

16 maja 2023

Płaskorzeźba z podobizną zmarłego przed czterema laty ministra ochrony środowiska, leśnika oraz nauczyciela akademickiego profesora Jana Szyszko została odsłonięta we wtorek, 16 maja w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Białymstoku. W uroczystości wziął udział również wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystych przemówień, które poprzedziło wprowadzenie pocztów sztandarowych RDLP w Białymstoku, Nadleśnictwa Rudka, Nadleśnictwa Żednia oraz Nadleśnictwa Krynki.

– Bardzo dziękuję za tę inicjatywę. Cieszę się, że to upamiętnienie męża będzie właśnie w tym miejscu. Było to miejsce szczególne dla mnie, dla męża, dla nas wszystkich – mówiła Krystyna Szyszko, wdowa po profesorze Janie Szyszko.

Podkreślała: „dla męża była ważna nauka, ważne było prawo, ważny dekalog. Mówił, że jak się według tego postępuje, to prędzej czy później się okaże, że się miało rację”.

Wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz nawiązał do słów śp. profesora o Puszczy Białowieskiej.

– Profesor Jan Szyszko województwo podlaskie, szczególnie Puszczę Białowieską, zawsze miał w sercu. My dzisiejszą uroczystością, na której odsłonimy poświęconą jego pamięci tablicę, hołdujemy jego słowom, które mówił o puszczy. O tym przede wszystkim, że dziś już wszyscy wiemy, że miał rację, że nie może być pozostawiona sama sobie i musi być zarządzana w sposób racjonalny przez leśników – mówił.

Zasługi Jana Szyszko dla dobra narodowego, jakim są Lasy Państwowe wskazywała również posłanka Aleksandra Łapiak.

– Powtarzał, że polskie lasy niestety zawsze będą w permanentnym niebezpieczeństwie. Ja jestem przekonana, że obecnie wśród leśników i pracowników służby leśnej mamy osoby, dla których właśnie drogowskazem są działania na rzecz obrony polskich lasów. I dzięki temu polskie lasy zawsze będą polskie – zaznaczała.

Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnik rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa mówił o tym, jak ważne jest kultywowanie pamięci o śp. Janie Szyszko.

– Myślę, że leśnicy są szczególnie tą grupą, która powinna dbać o ten cały dorobek, o dziedzictwa pana profesora. Dbać dlatego, że ten dorobek dzisiaj pozwala nam w wielu trudnych sytuacjach, które przeżywamy, których jesteśmy świadkami, chociażby w kontekście polityki europejskiej, pozwala nam bronić interesów lasów i bronić dorobku leśników wypracowanego przez sto lat wielu pokoleń, które poświęciły całe życie polskiej przyrodzie – mówił.

Jak zaznaczał, ma to duży wpływ na budowanie świadomości nowego pokolenia leśników.

W uroczystości uczestniczyli także m.in. poseł Jarosław Zieliński, Józef Nowak - dyrektor RDLP, Józef Kubica dyrektor generalny Lasów Państwowych, Henryk Dębowski - radny białostocki, przedstawiciele duchowieństwa oraz przedstawiciele nadleśnictw z regionu.

***

Profesor Jan Szyszko z wykształcenia był leśnikiem i nauczycielem akademickim. W latach 1997-1999 pełnił funkcję ministra ochrony środowiska w rządzie Jerzego Buzka. W latach 2005-2007 był ministrem środowiska w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Szefem resortu środowiska był również w latach 2015-2018 w rządzie Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego. Był posłem na sejm V, VI, VII i VIII kadencji.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

 

 

 

 

 

 

Publikujący: Edyta Chodakowska-Kieżel

16 maja 2023

Powrót na początek strony