XXIII edycja ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”
XXIII edycja ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” / Krystian Guzewicz
Celem konkursu jest propagowanie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i środowiska, doskonalenie umiejętności rozpoznawania gatunków grzybów, roślin i zwierząt, poznawanie obszarów chronionych oraz pogłębianie wiedzy o parkach krajobrazowych całej Polski. W tym roku hasło przewodnie wydarzenia brzmiało: „Ssaki w Parkach Krajobrazowych”.
Konkurs przebiegał dwuetapowo. Najpierw uczestnicy rozwiązywali test przyrodniczo-ekologiczny i z wiedzy na temat parków krajobrazowych województwa podlaskiego. Następnie rozpoznawali chronione gatunki roślin i zwierząt. O wyniku drużyny decydowała suma punktów zdobyta przez jej członków. Rywalizowali ze sobą uczniowie klas V, VI, VII oraz VIII szkół podstawowych
– W konkursie uczestniczy 16 województw. Dzisiaj wyłaniamy szkołę, która będzie reprezentowała województwo podlaskie na etapie ogólnopolskim – informowała Joanna Kurzawa, dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.
Etap wojewódzki konkursu wygrali uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych w Krynkach. Do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w czerwcu w Górze św. Anny, zakwalifikowali się Bartłomiej Kukisz, Kacper Kuźma oraz Filip Sołoniewicz. O udział w finale rywalizowali także uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wiżajnach oraz ze Szkoły Podstawowej im. Rodziny Lutosławskich w Drozdowie.
– Bardzo dziękuję nauczycielom, którzy zajęli się młodzieżą tak, że mogła się ona tutaj znaleźć. Serdecznie dziękuję także młodzieży, trzymamy za was kciuki, dajcie z siebie wszystko – mówiła Anna Krysztopik, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska urzędu marszałkowskiego.
W gali wręczenia nagród uczestniczyli także pracownicy departamentu Ochrony Środowiska urzędu marszałkowskiego Anna Radziejewska, zastępca dyrektora oraz Kamila Wojciechowska.
W tegorocznej XXIII edycji Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” rywalizowało 9037 uczestników z szesnastu województwa. Do pierwszego etapu – szkolnego przystąpili uczniowie z 605 szkół w całej Polsce.
Paulina Tołcz
red.: Aneta Kursa
fot.: Krystian Guzewicz
Najnowsze relacje
- . Rolnictwo i Środowisko Spotkanie dotyczące konkursu na inwestycje wodno-ściekowe
- . Rolnictwo i Środowisko Kuchnia regionalna - jesień na talerzu - rozstrzygniecie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- . Rolnictwo i Środowisko Znamy zwycięzców Olimpiady Aktywności Wiejskiej
- . Rolnictwo i Środowisko Tatarskie przysmaki – oferta złożona z pominięciem otwartego konkursu ofert