Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

55. sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego

25 września 2023

55. sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego / fot.: K. Timoszuk/ UMWP

Więcej pieniędzy dla podlaskich placówek służby zdrowia, przygotowania do wznowienia „Upiora w Operze” czy modernizacja ścieżki edukacyjnej w Suwalskim Parku Krajobrazowym - to niektóre z decyzji podjętych przez radnych wojewódzkich podczas pierwszej po wakacjach sesji sejmiku. Obrady odbyły się w poniedziałek, 25 września.

Jednym z pierwszych punktów sesji była prezentacja zwycięzców krajowego etapu tegorocznej AgroLigi. To prestiżowy konkurs skierowany do rolników i branży okołorolniczej, który odbywa się od ponad 30 lat. W tym roku w obydwu kategoriach konkursowych: Rolnik i Firma zwycięzcami zostali Podlasianie. Tytuł mistrzów rolnictwa otrzymali Beata i Janusz Karwowscy z miejscowości Kosaki w gminie Piątnica. Specjalizują się w produkcji mleka. Rozpoczynali od 6 sztuk bydła w 2000r. Obecnie produkcja mleka wysokiej jakości prowadzona jest w oparciu o stado 195 krów mlecznych rasy polskiej holsztyno-fryzyjskiej odmiany czarno białej. Stado podstawowe liczy 195 krów mlecznych. Stado obrotowe to 225 jałówek i cieląt.

Mistrzem w kategorii Firma zostało przedsiębiorstwo Sonarol należące do Wioletty i Stanisława Najdów. Firma powstała w 1997 roku jako hurtownia, a następnie producent części do maszyn rolniczych oraz automatycznych poideł dla bydła i trzody chlewnej. Obecnie przedsiębiorstwo zajmuje ponad 4 hektary powierzchni produkcyjnych i zatrudnia blisko 650 osób, dzięki którym produkowane są płyty styropianowe, okna i drzwi, maszyny rolnicze, konstrukcje stalowe hal przemysłowych, maszyny do produkcji styropianu, bobiniarki, lekkie przyczepy przestrzenne, stojaki do transportu okien i szyb, kontenery do profili PVC i aluminiowych oraz wiele innych wysokiej jakości produktów.

Produkty marki Sonarol można spotkać nie tylko na terenie Polski czy Unii Europejskiej, ale również w krajach Azji, Ameryki, Australii a nawet Afryki. Eksport odbywa się do 27 krajów na 5 kontynentach.

– Jesteście państwo wizytówką naszego regionu. Jesteście przykładem znakomitych przedsiębiorców, jesteście przykładem i wzorem dla mieszkańców regionu – mówił marszałek Artur Kosicki gratulując laureatom. Do podziękowań i życzeń dołączył się także przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski. Zwycięzcy  AgroLigi otrzymali też okolicznościowe grawertony i gromkie brawa od wszystkich radnych.

Więcej informacji o podlaskich mistrzach w załączonych notatkach.

12,5 mln złotych dla podlaskich jednostek zdrowia

Chodzi przede wszystkim o dodatkowe pieniądze z funduszy unijnych, ale też dotacje z budżetu województwa.  Do szpitali na przeciwdziałanie skutkom pandemii trafi prawie 10,2 mln złotych. Za te pieniądze przede wszystkim zostanie zakupiony sprzęt i aparatura medyczna. Środki na ten cel pochodzą z funduszy unijnych. Radni zwiększyli też o 1,3 mln zł dotację z budżetu województwa dla szpitala psychiatrycznego w Choroszczy na wyposażenie kuchni centralnej i o 1 mln zł zwiększono dofinansowanie budowy filii łomżyńskiej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Kolnie. 

Więcej w materiale 12,5 mln zł dla podlaskich jednostek zdrowia

Wraca Upiór w Operze

To dobra informacja dla wielbicieli musicali. Opera i Filharmonia Podlaska szykuje się do wznowienia kultowego spektaklu Andrew Lloyd Webera, który na podlaskiej scenie był już wystawiany.  Obecnie trwają formalności związane z podpisaniem umowy na licencję, a już wkrótce zostanie ogłoszony casting na główne role musicalu. Podczas poniedziałkowej sesji radni podjęli decyzję o przyznaniu OiFP 400 tys. zł z przeznaczeniem na rekonstrukcję scenografii i kostiumów z poprzedniej wersji  spektaklu.

Samorząd województwa przeznaczył też  100 tys. zł na realizację spektaklu dla najmłodszych widzów „Odczarowany flet”. To nowe przedsięwzięcie OiFP. Reżyserią przedstawienia zajmie się Michał Znaniecki, a kierownictwo muzyczne sprawował będzie Adam Banaszak.

Modernizacja ścieżki „Opowieści Turtula”

To nowe zadanie inwestycyjne, polegające m.in. na modernizacji i uzupełnieniu popularnego szlaku edukacyjnego Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Pieniądze na ten cel pochodzą  Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli funduszy unijnych będących w dyspozycji samorządu województwa.   Ścieżka wiedzie wokół siedziby Parku w Turtulu. Opowiada o bogactwie świata przyrodniczego, do którego odkrywania zaprasza młynarz Turtul. Jest ciekawą propozycją dla rodzin z dziećmi, którzy jako poszukiwacze przygód mogą podążać za tropami zwierząt do owoców gigantów, skrytek informacyjnych, czy labiryntu ze zwierzętami. Zdobywanie wiedzy połączone jest ze sprawnością ruchową – liny, równoważnie, skocznia, szczudła do wspinaczki. Dodatkowymi elementami wzbogacającymi ścieżkę jest ogród ziołowy i ścieżka czuciowa, które pozwalają na poznawanie przyrody za pomocą wszystkich zmysłów. Koszt inwestycji to ponad 1 mln zł.

Podczas obrad radni przyjęli też m.in.: informację o realizacji Kontraktu Terytorialnego za 2022 rok i uchwalili zmiany w komisjach sejmikowych.  

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot: Kamil Timoszuk

 

 

Opublikował: Małgorzata Sawicka

25 września 2023

Powrót na początek strony