Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Blisko 550 mln zł dla podlaskich samorządów na wsparcie energetyczne

7 października 2022

Grupa ludzi podczas konferencji prasowej.

Blisko 550 mln zł dla podlaskich samorządów na wsparcie energetyczne

Pod koniec września Sejm przyjął nowelizację, która pozwoli na przekazanie 13,7 mld zł samorządom na m.in. zrekompensowanie wysokich cen energii. Z tej puli do wszystkich podlaskich samorządów trafi 545,2 mln zł. O szczegółach dotyczących rządowej pomocy mówił podczas piątkowej (7.10) konferencji marszałek Artur Kosicki. Wzięli w niej udział także: Adam Andruszkiewicz - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, senator Mariusz Gromko oraz samorządowcy z regionu.

Na co można przeznaczyć te pieniądze, wyjaśniał marszałek Kosicki:

– Mogą to być bieżące wydatki, inwestycje poprawiające wydajność energetyczną, ale również mogą być przekazane jako wsparcie instytucjom zarządzanym przez samorządy – powiedział i podkreślił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości od początku stawia na wsparcie samorządów. – Takimi środkami nie dysponowaliśmy nigdy. Oto kilka przykładów: Rządowy Fundusz Polski Ład, Fundusz Dróg Samorządowych, Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, to obecne wsparcie w kryzysie energetycznym i wiele, wiele innych programów, które służą rozwojowi właśnie samorządów – wymieniał dziękując za udzielane wsparcie.  

Dodał, że z puli 545 mln zł, do urzędu marszałkowskiego trafi 32,7 mln zł

Adam Andruszkiewicz zapewnił, że rząd na bieżąco reaguje na sytuację w kraju, także tę związaną z kryzysem energetycznym i przypomniał, że jego przyczyną jest wojna na Ukrainie:

 – Od początku, kiedy musieliśmy reagować, podejmowaliśmy zarówno działania bieżące, jak i legislacyjne, aby zminimalizować negatywne skutki tej wojny dla Polaków, dla odbiorców indywidualnych, dla przedsiębiorców, ale także dla samorządów – mówił Andruszkiewicz.

Poinformował również, że rząd pracuje nad projektem, który pozwoli „zamrozić ceny energii elektrycznej dla samorządów” oraz planuje ustalenie cen węgla dla odbiorców samorządowych na niższym poziomie.  

Senator Gromko wyjaśniał, że rządowa rekompensata trafi do samorządów w trzech równych transzach.

– Pierwsza z nich powinna być jeszcze w tym tygodniu, kolejna część w listopadzie i kolejna w grudniu – poinformował.

Podkreślił też, że duże wsparcie z tej puli otrzyma Miasto Białystok:

– Ze środków dodatkowych do Białegostoku trafi ponad 62 mln zł – mówił.

A to, jak dodał, łącznie z otrzymaną w czerwcu kwotą 30 mln zł z Polskiego Ładu, daje prawie 100 mln zł rządowej dotacji w 2022 r. dla stolicy województwa podlaskiego.

Za wsparcie dziękowali samorządowcy: m.in. starosta białostocki Jan Bolesław Perkowski, burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński, burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski czy radny Miasta Białystok Konrad Zieleniecki.

– To duży zastrzyk gotówki, który pozwoli nam zniwelować skutki wzrostu cen, inwestycji, czy utrzymania naszych jednostek – mówił starosta Perkowski.

O tym, że wartość przekazanych środków rządowych na wsparcie energetyczne jest „bezdyskusyjna”, zapewniał również wójt Turośni Kościelnej i jednocześnie przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego Grzegorz Jakuć.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

 

 

 

Opublikował: Natalia Adamowicz

7 października 2022

Powrót na początek strony