Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Gest solidarności podlaskiego samorządu wobec Ukrainy

27 października 2022

Gest solidarności podlaskiego samorządu wobec Ukrainy

Po raz piąty Zarząd Województwa Podlaskiego zorganizował transport środków medycznych na Ukrainę. To 13 plecaków medycznych – zestawów reanimacyjnych z ampularium, które trafią do obwodu zakarpackiego. Zakup materiałów został sfinansowany z budżetu województwa. Ich wartość to ponad 27 tys. zł. W załadunku plecaków medycznych w czwartek (27.10) uczestniczył Marek Malinowski, członek zarządu.

Adresatem pomocy jest ludność cywilna narażona na działania zbrojne prowadzone przez Federację Rosyjską.

- Naród ukraiński wciąż zmaga się z wojną. Bardzo mocno odczuwa ją ludność cywilna, dlatego niezbędne jest dalsze zaopatrywanie ukraińskich służb medycznych w sprzęt konieczny dla ratowania zdrowia i życia - mówił Marek Malinowski.

Dary zostaną przekazane za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Stamtąd trafią do obwodu zakarpackiego i uzupełnią zasoby ukraińskiej pomocy medycznej.

W plecakach znajdują się m.in.:  butla tlenowa, latarka diagnostyczna, kompres gazowy – minimum 10 sztuk, ampularium - do samodzielnego wyposażenia, strzykawki jednorazowe, igły jednorazowe, przyrząd do przetaczania płynów, płyn do dezynfekcji oraz rękawiczki ambulatoryjne.

Łączna wartość dotychczas udzielonego wsparcia przez zarząd województwa wynosi ponad 227 tys. zł.

 

Cezary Rutkowski
red.: Aneta Kursa
fot.: Piotr Babulewicz

Publikujący: Cezary Krystian Rutkowski

27 października 2022

Powrót na początek strony