Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Gest solidarności wobec Ukrainy. Pomoc podlaskiego samorządu

10 listopada 2023

_MG_5981.jpg

Zestawy ratownictwa medycznego, rękawice chirurgiczne oraz koce ratownicze – m.in. takie środki pierwszej pomocy trafią do Obwodu Rówieńskiego. Zarząd województwa po raz kolejny zorganizował transport środków medycznych na Ukrainę. W załadunku paczek w piątek, 10 listopada, uczestniczył Dominik Maślach, dyrektor Departamentu Zdrowia urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

Pomoc przekazana zostanie administracji Obwodu Rówieńskiego. Trafią tam dwa zestawy ratownictwa medycznego, w których skład wchodzą m.in.: pulsoksymetr, butla tlenowa, opatrunki indywidualne i wodoodporne, kompresy gazowe oraz bandaże elastyczne. Dostarczone zostaną także: deska ortopedyczna, szyny typu Kramera, zestaw do drenażu oraz porodu.

– Jest to kolejny etap pomocy samorządu województwa w związku z wojną w Ukrainie. Nasi partnerzy zgłaszają dalsze potrzeby i jesteśmy przekonani, że na tym etapie nie jest to na pewno koniec naszego wsparcia i będziemy udzielali go dalej ­– mówił Dominik Maślach.

To już kolejna transza pomocy humanitarnej na potrzeby Obwodu Rówieńskiego. Pierwszy transport środków pierwszej pomocy sfinansowany z budżetu województwa podlaskiego wyjechał w marcu ub. r.

Obwód Rówieński położony jest w zachodniej Ukrainie, wzdłuż północno-zachodniej granicy Białorusi. Jest szczególnie narażony na ataki rosyjskie. 3 miesiące temu (10 sierpnia) siły rosyjskie uderzyły tam zmasowanym atakiem dronów. Zniszczył on m.in. skład ropy. Z kolei blisko dwa miesiące temu (21 września) na Równe spadły rosyjskie pociski. Uderzyły w infrastrukturę energetyczną i cywilną.

Paulina Tołcz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Piotr Solarski

Publikujący: Paulina Tołcz

10 listopada 2023

Powrót na początek strony