Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Marszałek spotkał się z samorządowcami

27 maja 2024

Marszałek spotkał się z samorządowcami / Kamil Timoszuk

Rozmawiano przede wszystkim o współpracy władz wojewódzkich i lokalnych samorządów. W poniedziałek, 27 maja marszałek Łukasz Prokorym, spotkał się z włodarzami podlaskich miast, gmin i powiatów. Data nieprzypadkowa, bo wizyty odbył się w obchodzonym dziś Dniu Samorządu Terytorialnego.

Łukasz Prokorym podkreślił, że fundamentem działań samorządu są dialog i współpraca.

– Razem możemy osiągnąć więcej dla naszego regionu. Tylko wspólnie możemy znaleźć najlepsze rozwiązania dla wyzwań, przed którymi stoimy. Chciałbym zapewnić, że nasze drzwi są zawsze otwarte. Jesteśmy tu, aby wspierać samorządowców w realizacji lokalnych inicjatyw i wspólnie dążyć do rozwoju województwa – mówił.

Wójt gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztof Marcinowicz zauważył, jak ważna jest współpraca samorządów na każdym szczeblu.

– Działając wspólnie, mamy szansę zrealizować projekty, które przyniosą korzyści wszystkim mieszkańcom Podlaskiego – dodał.

O współpracy, ale też odpowiedzialności mówił burmistrz Czyżewa Franciszek Kuczewski.  

– Dziś samorząd terytorialny to wspólnota obywateli i mieszkańców, której powierzono odpowiedzialność za sprawy publiczne. Pamiętam wybory w czerwcu 1989 roku, marzyliśmy o demokracji.  W tamtych czasach nie było mowy o żadnej współpracy. Teraz mamy zupełnie inne czasy. Współpracujemy na każdym szczeblu czy to lokalnym, czy wojewódzkim, a także rządowym i dzięki temu realizujemy wspólne potrzeby – podkreślił.

Zwrócono też uwagę na rolę funduszy unijnych w rozwoju samorządów podlaskich. Takim przykładem jest Choroszcz.

– Jest dynamicznie rozwijającym się miastem. Jest bramą na Białystok. Musimy dbać o wizerunek miasta i jego rozwój. Bez funduszy unijnych i zewnętrznych nie będziemy mogli tego zrobić i dogonić tego galopu m.in. rozwoju budownictwa i komunikacji. Dlatego współpraca i dialog na każdym szczeblu jest potrzebny, bo razem możemy więcej – mówił burmistrz Choroszczy Robert Wardziński.

Wśród samorządowców biorących udział w spotkaniach byli wójtowie: Stefan Grodzki (Kulesze Kościelne) , Wojciech Cybulski (Dobrzyniewo Duże), Wiesław Kulesza (Gródek), Witold Liszkowski (Puńsk), Mirosław Lech (Korycin), Michał Skubis (Płaska) oraz burmistrzowie Adrian Łuckiewicz (Wasilków) i Adam Tomanek (Zabłudów). Towarzyszył im również poseł Krzysztof Truskolaski.

***

Święto Samorządu Terytorialnego zostało ustalone w związku z uchwałą Sejmu z 2000 roku podjętą z okazji 10-lecia samorządu terytorialnego. Dzień 27 maja to również święto wolnych i demokratycznych wyborów, które odbyły się w 1990 roku. 

 

Monika Pańko
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk, Mateusz Duchnowski

Publikujący: Monika Pańko

27 maja 2024

Powrót na początek strony