Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Powiat Hajnowski świętował 25-lecie

22 marca 2024

Sala Hajnowskiego Domu Kultury wypełniła się po brzegi samorządowcami: włodarzami gmin, radnymi oraz przedstawicielami poszczególnych jednostek powiatu. Były gratulacje, podziękowania i życzenia. Zasłużonym dla rozwoju powiatu wręczono statuetki. W uroczystej gali w piątek, 22 marca udział wziął również członek zarządu województwa Marek Malinowski.

Złożył on w imieniu zarządu województwa staroście i radnym powiatu gratulacje za dotychczasowe osiągnięcia przekazując przygotowany z tej okazji pamiątkowy grawerton.

– Niech dzisiejszy jubileusz będzie dla Państwa inspiracją do realizowania wielu kolejnych, ważnych wyzwań i zamierzeń dla dobra jego mieszkańców. Serdecznie gratuluję i dziękuję za bardzo dobrą współpracę – mówił podczas uroczystości Marek Malinowski. 

Wymienił także największe inwestycje, które udało się zrealizować z pomocą zarządu obecnej kadencji. To m.in. dokończenie drogi na trasie Zabłudów–Nowosady czy remont drogi Bielsk-Podlaski–Hajnówka, na którą zarząd pozyskał ok. 120 mln zł z funduszy rządowych.

Województwo Podlaskie pozyskało też 254 mln zł z programu Polska Wschodnia na remont drogi wojewódzkiej nr 687 na odcinkach Juszkowy Gród-Zwodzieckie i Tarnopol-Siemianówka. Całość inwestycji to ok. 300 mln zł. 

Inwestowano również w szpitale. W powiecie na ten cel przeznaczono ponad 4,6 mln zł. Wskazywał też na specjalne programy samorządu województwa wspierające turystykę w regionie m.in. „Poznajemy Podlaskie”.

 

Podczas piątkowej uroczystości podsumowano minione ćwierćwiecze samorządu. Starosta hajnowski Andrzej Skiepko zaznaczył na początku swojego wystąpienia, że funkcjonowanie samorządu to suma wszystkich działań, projektów, inicjatyw, zespół ludzi i instytucji.

– W ciągu 25 lat funkcjonowania samorządu jego struktury współtworzyło 111 radnych. Niektórzy z nas wielokrotnie. Rada Powiatu podjęła 1625 uchwał. Radni kolejnych kadencji oraz członkowie zarządu budowali dobrostan powiatu a inicjatywy samorządu podejmowane na przestrzeni ćwierć wieku ukształtowały wspólnotę powiatową i nasze małe ojczyzny – mówił dziękując wszystkim zaangażowanym instytucjom, służbom, przedsiębiorcom i samorządowcom za współpracę.

W trakcie gali wręczono specjalne statuetki. Uhonorowani zostali m.in. zasłużeni dla powiatu przedsiębiorcy i samorządowcy, w tym przedstawiciele zarządu województwa obecnej kadencji.

Z okazji jubileuszu powiat przygotował specjalny film, w którym zaprezentowano różnorodność tej części regionu.

Ustawa wprowadzająca reformę samorządową w Polsce, która obowiązuje od 1990 r., jest jednym z najważniejszych aktów prawnych, które zapoczątkowały proces przemiany i przebudowy państwa. Wtedy właśnie został utworzony trójszczebel samorządu z podziałem na gminy, powiaty i województwa.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krystian Guzewicz

Opublikował: Małgorzata Sawicka

22 marca 2024

Powrót na początek strony